Ulotka - opis zmian:
do wersji 11.4.1 (11.4.6068) 17.08.2016
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
-
Moduł: Handel
- Moduł: Kasa
- Moduł: Księgowość
-
Moduł: Systemowe
enova365 standard
Moduł: Handel
Nowa funkcjonalność
-
JPK. Umożliwiono dołączenie do danych enova istniejacego jednolitego pliku kontrolnego (np. wygenerowanego w innym systemie). Dołączony plik można poddać weryfikacji poprawności oraz wysłać do bramki MF.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo tu: Tutaj .
-
JPK. Zmienione zostały warunki raportowania danych w pliku JPK FA. Obecnie, ujmowane są w nim dokumenty wystawione w module Handel, wg określonych warunków, a także wystawione w Ewidencji dokumentów jeśli nie posiadają swojego źródła w Handlu.
Do pliku przenoszone będą również dokumenty faktur do paragonów FVP.
Szczegółowe informacje na temat warunków przenoszenia dokumentów do Jednolitego pliku kontrolnego znajdziecie Państwo Tutaj .
Poprawione funkcje
-
Kompletacja. Poprawiony został błąd związany z zawieszaniem systemu podczas próby edycji składników kompletacji. Zmiana wpłynęła również na poprawną obsługę zamienników brakujących elementów produktu.
Moduł: Kasa
Poprawione funkcje
- Przelewy. Poprawiono błąd związany z Przelewami. Błąd pojawiał się na listach/czynnościach powiązanych z przelewami i wywołany był zmianami systemowymi.
Moduł: Księgowość
Nowa funkcjonalność
-
JPK. Umożliwiono wysyłkę plików JPK do oficjalnego serwisu Ministerstwa Finansów, zgodnie z obowiązującą specyfikacją.
Wysyłkę oraz poprzedzające czynności przygotowawcze pliku wykonuje się poprzez czynności na liście Jednolite Pliki Kontrolne. Proces ten odbywa się w 3 kolejnych etapach:
-Przygotuj do wysyłki - plik dzielony jest na mniejsze części, następnie pakowany oraz podpisywany,
-Rozpocznij wysyłanie - plik wysyłany jest do bramki ministerstwa,
-Kontynuuj przetwarzanie - sprawdzenie poprawności wysłanego pliku.
Dodatkowo umożliwiono pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) wysłanego pliku.
Szczegółowe informacje znajdują się Tutaj .
- JPK. W definicjach jednolitych plików kontrolnych KR, PKPIR oraz EWP czyli odpowiednio Ksiąg Rachunkowych, Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Ryczałtowej wprowadzono możliwość ograniczenie do generowania tylko zapisów zatwierdzonych - zaksięgowanych "na czysto". Sposób generowania plików zależy od ustawień na formatce JPK, parametr: Eksportuj zapisy w buforze.
Zmiana funkcjonalności
- JPK. Zmieniono definicję pliku JPK_VAT (Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) pod kątem daty sprzedaży. Zgodnie ze strukturą pliku pole "Data sprzedaży" powinno być uzupełniane, gdy jest ono różne od pola "Data wystawienia". W przeciwnym wypadku pole "Data sprzedaży" nie powinno być eksportowane do pliku.
- JPK.
Zmieniono definicję pliku JPK_VAT (Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) pod kątem sposobu uzupełniania danych kontrahenta. Gdy na dokumencie nie zostały wprowadzone pola: NIP lub adres kontrahenta, do pliku eksportowana jest wartość: "Brak".
- JPK. Zmieniono lokalizację ustawień konfiguracyjnych Jednolitych Plików Kontrolnych. Obecnie konfiguracja znajduje się w Narzędzia/Opcje/Ogólne/Jednolity Plik Kontrolny.
Poprawione funkcje
-
Zestawienia księgowe. Poprawiono działanie funkcji ZapisyWn, ZapisyMa i Opisy, które w specyficznych warunkach mogły zwracać niepoprawne wartości.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Systemowe
Poprawione funkcje
- Sortowanie list. Poprawiono sortowanie pozycji na dokumencie handlowym podczas dodawania nowych pozycji.
Ulotka - opis zmian: do wersji 11.4 (11.4.6025) 30.06.2016
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Systemowe
- Moduł: BI
- Moduł: CRM
- Moduł: DMS
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Kasa
- Moduł: Księgowość
- Moduł: Księga Inwentarzowa
- Moduł: Workflow
- Moduł: Systemowe
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Pulpity HR
- Moduł: Workflow
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Workflow
- Moduł: Workflow
enova365 standard
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Wydruki. Dla środowisk 64-bit wprowadzono nową wersję biblioteki generującej wydruki PDF, która pozwala na przetwarzanie bardzo dużych wydruków np. Dziennika Księgowego. W przypadku potrzeby skorzystania ze starej wersji biblioteki można aplikacje enova365 uruchomić za pomocą „SonetaExplorer32.exe”.
-
Listy. Dodano prawo na roli uniemożliwiające operatorom zapisywanie nieoptymalnych ustawień list.
Opcja dostępna jest w uprawnieniach na roli w Inne\Pozostałe\Simple\Lista – zapamiętaj nieoptymalne ustawienia. Ustawienie tej opcji na Zakaz dostępu spowoduje że operatorzy przypisani do danej roli nie będą mogli zapamiętywać nieoptymalnych ustawień list w enova365.
Funkcjonalność działa w wersji okienkowej.
Prawo jest automatycznie ustawione na Zakaz dostępu dla ról standardowych.
- Formularze. Z poziomu dodatku dodano możliwość ukrycia standardowych zakładek za pomocą rejestracji podając nazwę xml reprezentującego zakładkę z włączoną opcją IgnoreResource:
[assembly: Soneta.Business.UI.FormXml("Towar.TowarKody.pageform.xml", IgnoreResource = true)]
Zmiana funkcjonalności
- Wydajność. Przeprowadzono dalsze prace optymalizacyjne mechanizmu dostępu do danych w przypadku operowania na dużych kolekcjach danych. Efekt tych prac widoczny jest w przypadku znaczącego spadku czasu generowania wydruku podsumowania stanów magazynowych dla dużych zbiorów danych.
- Listy. W ustawieniach kontrolki Grid dodano atrybut IsNonOptimalWarning="false" umożliwiający wyłączenie komunikatu o nieoptymalnym filtrowaniu i sortowaniu listy.
- Formularze. Poprawiono rozmiar okna kalendarza, który pojawiają się podczas wyboru daty aktualności. W systemach Windows 10 kalendarz nie był widoczny w całości.
Poprawione funkcje
- Wydruki. Poprawiono generowanie stopki globalnej na wersji MULTI i użytkowniku Windows zawierającym w nazwie polskie znaki.
- Wydruki. Rozwiązano problem polegający na braku wyświetlenia paska postępu, gdy taki został zdefiniowany w szablonie raportu, w przypadku wykonania wydruku w wersji Desktop.
- Wydruki. Poprawiono błąd na wydrukach zawierających podsumowania przenoszone z kolejnych stron wydruku. Błąd występował w momencie używania nowego mechanizmu wydruków przy zaznaczonej opcji Edytuj raport przed wydrukowaniem.
- Logowanie. Poprawiono błąd logowania do enova365, w momencie gdy skonfigurowana była Autentykacja Active Directory oraz jednocześnie zaznaczone było logowanie zintegrowane w wersji okienkowej. Przy takiej konfiguracji logowanie nie było możliwe.
- Listy. Naprawiono problem z filtrowaniem list według wartości cech hierarchicznych występujący na bazach MySQL.
- Konwersja. Naprawiono problem blokowania baz mysql w przypadku próby wykonania konwersji dla zbyt starych baz danych.
Moduł: BI
Nowa funkcjonalność
- Przedziały czasu. Możliwość analizy w dowolnie zdefiniowanych przedziałach czasu, stosowanie czasookresów specyficznych dla różnych branż.
- Wskaźnik. Dodano podgląd warunku na wskaźniku.
-
Raporty. Dodano możliwość tworzenia raportów, które mogą zostać zwizualizowane w formie wykresów i tabel.
Aktualnie obsługiwane typy wykresów to:
-kolumnowy,
-kołowy,
-liniowy.
- Domeny systemowe. Dodane zostały domeny systemowe dotyczące marży, zasobów magazynowych, płatności oraz zapisów na kontach księgowych.
Ponadto dodano nowy zestaw wskaźników dotyczących płatności.
Poprawione funkcje
-
Cechy w domenach. Dodano nowe typy danych obsługiwanych w mechanizmie automatycznego dodawania cech.
1.Liczba rzeczywista (jako zmiennoprzecinkowa)
2.Data (jako data RR-MM-DD)
3.Procent
Moduł: CRM
Poprawione funkcje
-
Wydruki i cechy. Przywrócono możliwość wyselekcjonowanego przypisania wydruków i dostosowania pól na zakładce Cechy na Aktywnościach w kontekście Kategorii określonej na ich definicjach.
Włączenie obsługi mechanizmu sterowane jest parametrem dostępnym w konfiguracji systemu (Narzędzia/Opcje/CRM/Ogólne/Kategorie aktywności).
Moduł: DMS
Zmiana funkcjonalności
- Konfiguracja. W Narzędzia/Opcje/DMS zmieniono nazwę elementu "Kategorie dokumentów podstawowych" na "Rejestry dokumentów podstawowych".
Poprawione funkcje
- OCR. Przywrócono możliwość sprawdzania ilości dostępnych stron dla bieżącego abonamentu dla ocrwebservice.
- Załączniki. Uniezależniono edycyjność formularza Uprawnienia na formularzu Załącznika od pola DMS/Ogólne/Grupa systemowa. Jeśli pole było nieuzupełnione, nie dało się skonfigurować uprawnień.
- Podgląd PDF. Poprawiono odświeżanie się podglądów plików PDF na liście (w asystencie).
Moduł: Handel
Nowa funkcjonalność
-
JPK. Udostępniono mechanizm generowania plików JPK według specyfikacji Ministerstwa Finansów. Struktura i zawartość plików są definiowalne z wykorzystaniem mechanizmów EDI.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
-
Dokumenty handlowe. Dodano standardową definicję korekty do paragonu. Definicja powstaje w nowych bazach.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Dokumenty handlowe. Umożliwiono zmianę sposobu liczenia VAT na dokumencie (Od netto/Od brutto), jeśli nie ma on żadnych pozycji.
- Definicje dokumentów. Umożliwiono tworzenie opisu dokumentu ewidencji powstającego podczas zatwierdzania dokumentu handlowego za pomocą cechy. W definicji dokumentu handlowego umożliwiono wskazanie cechy (tekstowej, algorytmicznej), która będzie tworzyć opis.
- Relacje. Dodano parametr definicji relacji: Dla dokumentu, który ma korektę. Określa on dostępność relacji (możliwość utworzenia podrzędnego dokumentu) w przypadku, gdy dokument nadrzędny jest skorygowany. Parametr ma zastosowanie dla relacji kopiowania, produkcyjnych i kaucji.
- Drukarki fiskalne. Obsłużono drukowanie paragonów fiskalnych na drukarkach z protokołem Posnet pracujących jako urządzenia sieciowe, podłączone przez gniazdo Ethernet lub Wi-Fi. Obecnie obsługa drukarek za pomocą TCP/IP jest dostępna w interfejsie okienkowym dla protokołów Posnet, Thermal, Elzab, Novitus.
- Kody kreskowe. Ulepszono zapisywanie ustawień czytnika kodów kreskowych w konfiguracji. Obecnie w konfiguracji można tworzyć listę czytników i przypisywać je do operatorów, tak jak w przypadku drukarek fiskalnych.
- Przeceny okresowe. Ulepszono działanie przecen okresowych. Obecnie można je opcjonalnie definiować dla określonego magazynu. Tak zdefiniowana przecena będzie uwzględniona tylko wtedy, gdy ma magazyn zgodny z magazynem wystawianego dokumentu.
Zmiana funkcjonalności
- Deklaracje Intrastat. Wprowadzono nowy sposób nadawania wartości atrybutu "NrWlasny" w pliku xml dla deklaracji intrastat. Obecnie wartość tego atrybutu generuje się wg logiki opisanej w przykładzie: 16 (rok) IST (rodzaj dokumentu) 05 ( miesiąc - maj) W (typ - wywóz) 1 (nr wersji który jest polem z deklaracji intrastat). Pozwala to zachować unikalność numeru własnego deklaracji intrastat podczas wysyłania przez platformę PUESC.
- Zamówienia. Rozszerzono działanie mechanizmu subzasobów. Obecnie dokumentem podrzędnym realizującym rezerwację subzasobu może być również zamówienie "z obrotami". Dotychczas, mógł to być tylko dokument rozchodowy typu WZ.
- Pozycje dokumentów. Czynność „Podziel kwotę na pozycje” została udostępniona na większości dokumentów. Działa dla zaznaczonych pozycji. Przykład zastosowania: po określeniu wartości pozycji na dokumencie przyjęcia magazynowego (dokument w buforze), za pomocą tej funkcji, można dodatkowy koszt dodać do zaznaczonych pozycji tego dokumentu, proporcjonalnie do ich wartości.
- Czynności. Poprawiono działanie czynności "Utwórz dokument" dostępnej na liście towarów. Dotychczas, wykonanie tej czynności nie uwzględniało filtra dla towarów przypisanego do magazynu. W ten sposób można było utworzyć dokument zawierający towary wykluczone filtrem.
- Drukarki fiskalne. Poprawiono współpracę enova365 ze sprawdzarkami cen Elzab. Rozszerzono zakres kodów, po których towary są wyszukiwane. Dotychczas wyszukiwanie działało tylko po głównym kodzie EAN. Działanie sprawdzono na urządzeniu Elzab LWT.
- Ceny i rabaty. Zwiększono długość nazwy indywidualnej towaru. Ujednolicono ją z długością standardowej nazwy towaru (200 znaków).
- Dokumenty handlowe. Ulepszono obsługę partii przy przesuwaniu towarów dokumentami MM. Obecnie, jeśli operator w pozycji dokumentu MM wskaże dostawę (zasób) przypisaną do partii, wskazanie na partię zostanie przeniesione na nowy zasób utworzony przez dokument MMP.
Poprawione funkcje
- Czynności. Poprawiono działanie czynności "Zmień zatwierdzony dokument". Dotychczas, po zmianie kontrahenta za pomocą tej czynności nie były aktualizowane zapisy dotyczące obrotów, co skutkowało wyświetlaniem niewłaściwych danych o marży kontrahenta.
- Czynności. Poprawiono działanie czynności "Zmień pozycje zatwierdzonego dokumentu". Dotychczas wykorzystanie tej czynności do zmiany wartości wybranej pozycji wpływało również na przeliczenie wartości pozostałych pozycji dokumentu poprzez ponowne wyliczenie rabatu. Jeśli rabat był wcześniej ustalony ręcznie, następowała nieoczekiwana zmiana wartości.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono przenoszenie numeru obcego na dokument podrzędny. Dotychczas nie działało ono poprawnie w przypadku generowania zbiorczych dokumentów podrzędnych (parametr definicji dokumentu decydujący o tym nie miał skutku w tym przypadku).
- Dokumenty handlowe. Poprawiono mechanizm rozdziału rabatu kwotowego wpisanego przez operatora na pozycje dokumentu. Dotychczas parametr pozycji BezRabatu nie był poprawnie uwzględniany w tych obliczeniach. Obecnie pozycje, w których BezRabatu = Tak są pomijane w rozdzielaniu kwoty.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono działanie dokumentów z automatycznym wyborem zasobów. Dotychczas, jeśli taki dokument miał VAT liczony metodą od brutto, przy pewnych wartościach pozycji dokumentu dochodziło do zawieszenia systemu.
- Drukarki fiskalne. Uniemożliwiono wysyłanie do drukarek fiskalnych dokumentów, w których VAT jest obliczany metodą od netto. Wykonanie takiej próby skutkuje wyświetleniem odpowiedniego komunikatu. Dotychczas taki dokument był wysyłany do drukarki i dopiero urządzenie zgłaszało komunikat o błędzie, mniej czytelny dla użytkownika.
- Kody kreskowe. Poprawiono współpracę enova365 ze sprawdzarkami cen Elzab. Dotychczas, sprawdzenie ceny nie działało poprawnie w przypadku towarów o krótkich nazwach (poniżej 20 znaków). Działanie sprawdzono na urządzeniu Elzab LWT.
- Magazyn. Poprawiono działanie okresu dostępności magazynu, w zakresie możliwości wybrania danego magazynu w panelu filtrującym list. Obecnie na liście towarów i stanów magazynowych magazyn jest dostępny, jeśli data bieżąca zawiera się w okresie jego dostępności. Natomiast na listach, na których występuje filtr Okres, magazyn będzie dostępny, jeśli jego okres dostępności zazębia się z okresem wybranym na liście.
- Produkcja. Poprawiono wyliczanie terminu zakończenia wykonania technologii. Dotychczas wyliczenie było błędne, jeśli ostatnia operacja (o najwyższym lp) kończyła się wcześniej od innej.
- Relacje. Poprawiono przenoszenie daty dostawy w relacji. Dotychczas w pewnym scenariuszu postępowania podczas wystawiania dokumentów data dostawy nie przenosiła się poprawnie na dokument podrzędny.
- Relacje. Poprawiono generowanie automatycznych korekt dokumentów magazynowych, gdy dokument handlowy jest zbiorczy i ma włączoną agregację pozycji (wg ceny lub wg towaru). Jeśli na wielu dokumentów magazynowych występował ten sam towar, zmiana ceny na dokumencie handlowym generowała korekty dokumentów magazynowych z niewłaściwą ilością po korekcie (jednakową we wszystkich korektach).
- Relacje. Poprawiono dodawanie definicji relacji zaliczkowej. Dotychczas, po dodaniu takiej relacji, system podpowiadał zawsze FZAL jako dokument nadrzędny, zamiast edytowanej definicji dokumentu. Jeśli operator nie zwrócił na to uwagi, zapisał inną definicję relacji niż oczekiwana.
- Zamówienia. Poprawiono działanie generatora zamówień, uruchamianego z listy zamówień z opcją "Zamieniaj produkty na składniki". Dotychczas, w takim przypadku generator wyliczał ilości dla produktów we wszystkich niezrealizowanych zamówieniach, zamiast tylko w zaznaczonych.
- Ceny i rabaty. Poprawiono działanie czynności służącej do zapisywania cen i rabatów indywidualnych z poziomu dokumentu. Dotychczas, zapisanie tylko rabatów indywidualnych skutkowało również nieoczekiwanym zapisaniem indywidualnej ceny z zerową wartością.
Wydruki
- Raporty. Poprawiono układ kolumn raportu RKZ (koszt własny sprzedaży). Liczby powyżej miliona były "obcinane" na wydruku.
- Zestawienia . Poprawiono wydruk "Sprzedaż-Zakup wg towarów" w zakresie prezentacji miejsc dziesiętnych w kolumnach "Sprzedaż netto" i "Sprzedaż brutto".
Dodatki
- EDI. Ulepszono czynność usuwania komunikatu EDI. Dotychczas czynności nie można było wykonać, jeśli wcześniej usunięto katalog, do którego plik został wyeksportowany.
- EDI. Dodano nowy rodzaj komunikatu EDI: ORDRSP (potwierdzenie zamówienia) oraz wzorzec definicji komunikatu ORDRSP w standardzie ECOD.
- GreenMail24. Umożliwiono wyłączenie wymagania wprowadzenia numeru PIN podczas podpisywania dokumentów. W takim przypadku wystarczy wskazać ważny certyfikat. Można to zastosować w przypadku podpisu niekwalifikowanego. Umożliwiono również określanie, w jakich przypadkach podpis jest wymagany w ogóle. Dostępne opcje: dla wszystkich wysyłanych dokumentów, tylko dla e-faktur, dla żadnych.
Moduł: Kadry Płace
Nowa funkcjonalność
- Nadgodziny. W konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/Kalendarze na definicji kalendarza wprowadzono zmiany:
1. Dodano nowe parametry:
- Nadgodziny za pracę w niedziele i święta rozliczane miesięcznie - po zaznaczeniu parametru na TAK, przy wielomiesięcznym okresie rozliczeniowym, nadgodziny świąteczne będą rozliczane na koniec miesiąca, a nie na koniec okresu.
- Nie uwzględniaj nadgodzin dobowych rozliczonych w poprzednich miesiącach w bieżącym okresie rozliczeniowym - po zaznaczeniu na TAK, jeżeli w jakimś miesiącu zostały pracownikowi wypłacone dopłaty do nadgodzin dobowych, to na koniec okresu rozliczeniowego nie naliczy się korekta na minus do wcześniej wypłaconych dopłat do nadgodzin dobowych.
Uwaga: Nowe parametry są aktywne tylko dla wielomiesięcznego okresu rozliczeniowego oraz po zaznaczeniu na TAK parametru: Nadgodziny dobowe rozliczane miesięcznie.
Przykład.
Pracownik jest rozliczany w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym, ale nadgodziny dobowe ma wypłacane miesięcznie. Pracownik miał zaplanowane do przepracowania godziny:
- w styczniu 152 godziny
- w lutym 168 godzin
- w marcu 176 godzin.
Pracownik przepracował:
- w styczniu pracownik przepracował zgodnie z normą 168 godzin.
- W lutym pracownik przepracował 188 godzin, z czego 20 godzin wynikało z nadgodzin dobowych. Na koniec miesiąca luty pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie wraz z dopłatami do nadgodzin dobowych za 20 godzin.
- W marcu pracownik przepracował 168 godzin, czyli o 8 godzin mniej niż powinien.
Po zbilansowaniu nadgodzin z trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje tylko 12 dopłat do nadgodzin dobowych, a nie 20, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie.
Rozliczenie nadgodzin będzie zależało od ustawienia parametru "Nie uwzględniaj nadgodzin dobowych rozliczonych w poprzednich miesiącach w bieżącym okresie rozliczeniowym ":
- jeżeli parametr będzie zaznaczony na TAK, to na koniec okresu nie zostaną skorygowane wypłacone we wcześniejszych miesiącach dopłaty do nadgodzin.
- jeżeli parametr przyjmie wartość NIE, to na koniec okresu rozliczeniowego naliczy się korekta na minus do wcześniej wypłaconych dopłat do nadgodzin dobowych.
Uwaga: Przykład dotyczy kalendarza, na którym jest włączone bilansowanie nadgodzin.
2. Zmieniono działanie parametru "Nadgodziny dobowe rozliczane miesięcznie". Do tej pory dla wielomiesięcznego okresu rozliczeniowego, jeżeli parametr został zaznaczony na TAK, to na koniec miesiąca były rozliczane zarówno godziny dobowe, jak i świąteczne. Obecnie będą rozliczane miesięcznie tylko godziny wynikające z przekroczenia dobowego.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
- Operacje seryjne. Na liście Kadry i płace/Kadry/Pracownicy w menu Czynności/Operacje seryjne dodano opcję Zwolnij pracowników. Czynność umożliwia seryjne zwolnienie zaznaczonej grupy pracowników. Po wybraniu czynności Operacje seryjne/Zwolnij pracowników pojawi się okno z parametrami do uzupełnienia:
- Aktualizuj kartotekę - TAK/NIE, po zaznaczeniu na TAK kartoteka zostanie zaktualizowana, czyli zostanie dodany zapis historyczny.
- Data aktualizacji - data zwolnienia
- Tylko ostatni zapis - TAK/NIE,
- Powód aktualizacji - należy uzupełnić przyczynę aktualizacji, uzupełnienie pola nie jest wymagane,
- Data końca umowy - data zakończenia umowy o pracę,
- Data wypowiedzenia - data złożenia wypowiedzenia,
- Przyczyna wypowiedz. - z rozwijalnej listy należy wybrać przyczynę wypowiedzenia,
- Wyrejestruj z ubezp. - TAK/NIE, po zaznaczeniu parametru na TAK, na zakładce Etat/Wyrejestrowanie zostanie zaznaczone wyrejestrowanie z ubezpieczeń, którym podlegał pracownik, od dnia następnego po dniu rozwiązania umowy o pracę.
- Zakończ czynności. - TAK/NIE, po zaznaczeniu parametru na TAK, w kartotece pracownika na zakładce Etat/Rozwiązanie umowy zostanie zaznaczony parametr Zakończono wszystkie czynności związane ze zwolnieniem pracownika ( dla pracownika nie będą generowane przypomnienia np. o terminie badań lekarskich itp.). - Wypłaty. Na listach płac oraz wypłat umożliwiono wyświetlenie dodatkowych pól, które można wyciągnąć na interfejs poprzez organizatora listy:
- Netto (opodatkowane) - Kwota netto przed potrąceniami. Poprzez organizatora listy należy wyciągnąć pole o nazwie Workers.PITInfo.NettoOpodat;
- Netto razem -oznacza kwotę do wypłaty z uwzględnieniem potrąceń. Poprzez organizatora listy należy wyciągnąć pole o nazwie Workers.PITInfo.NettoRazem;
- Do opodatkowania - suma elementów opodatkowanych. Poprzez organizatora listy należy wyciągnąć pole o nazwie Workers.PITInfo.DoOpodatkowania;
- Nieopodatkowane -wyświetla wartość elementów nieopodatkowanych. Poprzez organizatora listy należy wyciągnąć pole o nazwie Workers.PITInfo.Nieopodatkowane. - Pracownik Tymczasowy. Dodano okresy wypowiedzenia dla pracowników tymczasowych. Jeżeli w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne w polu Rodzaj zatrudnienia będzie wybrana opcja Pracownik tymczasowy lub Pracownik tymczasowy za granicą, to na zakładce Etat/Rozwiązanie umowy będzie pojawiał się okres wypowiedzenia:
- 3 dni, dla umowy zawartej na okres nieprzekraczający 2 tygodni;
- 1 tydzień, dla umowy zawartej na okres dłuższy niż 2 tygodnie. - Nieobecności. Na formularzu nieobecności oraz wniosku o nieobecność dodano pola:
- Od - należy uzupełnić godzinę rozpoczęcia nieobecności
- Do - należy uzupełnić godzinę zakończenia nieobecności lub uzupełnić pole "Czas", na podstawie którego pole "Do" zostanie wyliczone automatycznie. - Praca w szczególnych warunkach. W kartotece pracownika na zakładce Kadry - historyczne/Dane historyczne dodano pole tekstowe: Opis pracy w szczególnych warunkach / w szczególnym charakterze. Jeżeli zostanie uzupełnione pole "Kod pracy w szczególnych warunkach / w szczególnym charakterze", to pole "Opis pracy w szczególnych warunkach / w szczególnym charakterze" nie będzie aktywne. Można uzupełnić tylko jeden z dwóch wymienionych parametrów.
Zmiana funkcjonalności
- PFRON/WND. W związku ze zmianą przepisów od dnia 2016-07-01 związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych, wprowadzono zmiany do deklaracji WND w wyliczaniu pracowników uprawnionych do dofinansowania do wynagrodzeń. Dotychczas na osoby, które nabyły stopień niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia, nie przysługiwało dofinansowanie. Za okresy przypadające począwszy od lipca 2016 dofinansowanie będzie przysługiwało również na pracowników, którzy nabyli stopień niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia.
Przykład.
Pracownik zatrudniony od 2016-01-01 na czas nieokreślony, nabył umiarkowany stopień niepełnosprawności od 2016-05-01. Za okresy maja i czerwca 2016 pracodawcy nie przysługuje dofinansowanie na pracownika, natomiast za okresy począwszy od lipca 2016 takie dofinansowanie będzie należne. Za okres maja i czerwca 2016 dla pracownika nie będzie generowany załącznik INF-D-P. Dopiero za okresy począwszy od lipca 2016 na deklaracji WND dla pracownika będą naliczane załączniki INF-D-P z wyliczonym dofinansowaniem. - PFRON. W kartotece pracownika na zakładce Kadry/Informacje PFRON zmieniono nazwę parametru: Wymiar czasu pracy u podstawowego pracodawcy na opis: Wymiar czasu pracy u innych pracodawców. Działanie parametru pozostało bez zmian. Opisane pole uzupełnia się tylko wtedy, gdy pracownik pracuje również u innego pracodawcy i pobiera dofinansowanie. Należy wtedy wskazać za jaki wymiar czasu pracy u innego pracodawcy pracownikowi przysługuje dofinasowanie. Jeżeli pracownik nie ma innego zatrudnienia, nie uzupełniamy tego pola, pozostawiamy domyślną wartość 0/1.
- Wskaźniki. Uaktualniono wskaźniki:
1. Obowiązujące od 2016-06-01:
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: 4.181,49
Podstawa prawna: Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia.
- Minimalne wynagrodzenie uczniów:
I roku: 167,26 zł
II roku: 209,07 zł
III roku: 250,89 zł
Podstawa prawna: § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania
2. Obowiązujące od 2016-07-01:
- Współczynnik waloryzacji podstawy zasiłków, przyjęty do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego: 107,3 %. - Okres wypowiedzenia. Zmieniono wyliczanie okresów wypowiedzenia dla umowy Na okres próbny. Okres wypowiedzenia będzie uzależniony od okresu, na który zostanie zawarta umowa Na okres próbny:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. - Umowa o pracę. W kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne w polu "Typ umowy o pracę" usunięto ze słownika umowę "Na czas wykonywania pracy", jeżeli data zatrudnienia jest równa lub późniejsza niż dzień 2016-02-22. Jeżeli okres zatrudnienia będzie wcześniejszy niż data 2016-02-22 w polu "Typ umowy o pracę" będzie można wskazać umowę "Na czas wykonywania pracy". Zmiana została wprowadzona ze względu na zmianę ustawy Kodeks Pracy dotyczącą umów na czas określony, które weszły od dnia 2016-02-22. W wyniku nowelizacji zniesiono umowę na czas wykonywania pracy.
- Dodatki do umowy. Zmieniono domyślny okres elementu dodawanego z poziomu wypłaty do umowy cywilnoprawnej. Jeżeli dodatek był dodawany z poziomu naliczonej wypłaty do umowy cywilnoprawnej, to okres ustawiał się jako (pusty), obecnie w polu okres podpowie się okres wypłaty.
- Ryczałt za paliwo. W konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia na definicji elementów:
- Ryczałt za paliwo do 900 cm
- Ryczałt za paliwo powyżej 900 cm
- Ryczałt, użyt.sam.służb.do 1600/dni
- Ryczałt, użyt.sam.służb.do 1600/miesiąc
- Ryczałt, użyt.sam.służb.pow.1600/dni
- Ryczałt, użyt.sam.służb.pow.1600/miesiąc
na zakładce Deklaracje w polach Koszty uzyskania przychodu oraz Ulga podatkowa została ustawiona opcja Nie naliczać.
Zmiana oznacza, że na wymienionych powyżej elementach, nie będą naliczane koszty uzyskania przychodu oraz ulga podatkowa.
Uwaga: Zmiana została wprowadzona tylko dla nowych baz danych. Na bazach konwertowanych ustawienie elementów pozostanie bez zmian. - Zajęcia wynagrodzenia. Na formularzu zajęcia wynagrodzenia pole Numer sprawy wydłużono do 40 znaków.
- RCP. W wersji złotej programu enova365 ukryto listę Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/RCP-algorytmy. Lista RCP-algorytm będzie dostępna tylko w wersji platynowej programu.
- Strefy czasu pracy. W Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/Definicje stref na formularzu definicji strefy zmieniono nazwy:
- zakładki enovaNet na Pulpity
- sekcji enovaNet na Pulpity
- parametru Widoczna w ennovaNet na Widoczna w pulpitach. - Struktura organizacyjna. Z listy Narzędzia/Opcje/Pulpity/Pulpit HR przeniesiono na listę Narzędzia/Opcje/Pulpity/EnovaNet-historyczne, sekcję Dodatkowe i parametry:
- Filtrowanie wg struktury organizacyjnej
- Definicje elementu filtrującego strukturę.
Poprawione funkcje
- Umowy na czas określony. W kartotece pracownika na zakładce Etat/Umowa o pracę zmieniono nazwę pola "Ilość umów na czas określony od 2016-02-22" na "Ilość umów na czas określony wg przepisów obowiązujących od dnia 2016-02-22".
Wprowadzono również zmianę do wyliczenia pola "Ilość umów na czas określony wg przepisów obowiązujących od dnia 2016-02-22", w zakresie umów na czas określony zawartych przed datą 2016-02-22.
Przykład.
Pracownik miał zawartą pierwszą umowę na czas określony od 2015-01-01 do 2015-06-30. Następnie z pracownikiem została podpisana kolejna umowa na czas określony od 2015-07-15 do 2016-06-30.
W takiej sytuacji w kartotece pracownika na zakładce Etat/Umowa o pracę w polu "Ilość umów na czas określony..." była wliczana tylko jedna umowa trwająca w dniu 2016-02-22, a powinny być wliczone 2 umowy.
- Okres wypowiedzenia. Zmodyfikowano wyliczanie okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony. Przy wyliczeniu okresu wypowiedzenia umowy na czas określony, do stażu pracy będą wliczane wszystkie poprzednie umowy na czas określony oraz na czas nieokreślony zawarte z danym pracodawcą, przy czym okres wypowiedzenia będzie liczony od dnia 2016-02-22.
- Przerwa na karmienie. Zmodyfikowano naliczanie elementu Rozliczenie przerwy na karmienie. Element będzie liczony jak urlop okolicznościowy, a nie jak urlop wypoczynkowy, czyli elementy zmienne będą wchodziły do podstawy z bieżącego miesiąca.
- Ekwiwalent za czas urlopu. Poprawiono dopełnianie elementów wliczanych do podstawy ekwiwalentu za urlop. Elementy uwzględniane w podstawie ekwiwalentu były dopełniane zarówno za czas nieobecności pomniejszających jak i niepomniejszających wartość elementu.
Przykład.
Pracownik zatrudniony na stawce miesięcznej 3000zł otrzymuje również Premię miesięczna w kwocie 1000zł, która jest pomniejszana za czas zwolnień chorobowych, ale nie jest pomniejszana z tytułu urlopów.
W miesiącu lutym 2016 pracownik przebywał na nieobecnościach:
- urlopie wypoczynkowym w okresie 2016-02-01...07,
- zwolnieniu chorobowym w okresie 2016-02-22...28.
W miesiącu marcu 2016 pracownikowi wypłacono ekwiwalent za urlop. Premia uwzględniona w podstawie ekwiwalentu za okres miesiąca luty 2016, była dopełniana zarówno za czas urlopu wypoczynkowego jak i zwolnienia chorobowego, a powinna być dopełniona tylko za okres choroby. Obecnie współczynnik dopełnienia będzie wyliczany z uwzględnieniem tylko nieobecności, za które dany element jest pomniejszany. W przedstawionym przykładzie współczynnik zostanie wyliczony: 21 dni/16 dni= 1,3125. Pracownik miał zaplanowane 21 dni do przepracowania. Po pomniejszeniu liczby dni do przepracowania za dni nieobecności pomniejszających premię, czyli 5 dni roboczych zwolnienia chorobowego, pozostaje 16 dni. - Podstawa ekwiwalentu i wynagrodzenia za urlop. Wprowadzono zmiany w uwzględnianiu czasu pracy w wyliczeniach podstawy urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu za urlop, jeżeli elementy są uwzględniane według daty wypłaty.
Przykład.
1. Podstawa urlopu wypoczynkowego.
Pracownik zatrudniony od 2016-01-01 na pełen etat na stawce 4000zł miesięcznie. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane pracownikowi do 10 dnia kolejnego miesiąca. Dodatkowo za miesiąc luty 2016 pracownik otrzymał premię w kwocie 1000zł, która została wypłacona na koniec lutego. Pracownik w miesiącu marcu 2016 przebywał 1 dzień na urlopie wypoczynkowym.
W podstawie urlopu wypoczynkowego jako składnik zmienny była uwzględniana premia za okres lutego 2016, która była dzielona przez czas z dwóch miesięcy: styczeń i luty 2016. Obecnie Premia będzie dzielona przez czas z jednego miesiąca: luty 2016.
2. Podstawa ekwiwalentu za urlop
Pracownik zatrudniony od 2016-01-01 na pełen etat na stawce 4000zł miesięcznie. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane pracownikowi do 10 dnia kolejnego miesiąca. Dodatkowo za miesiąc luty 2016 pracownik otrzymał premię w kwocie 1000zł, która została wypłacona na koniec lutego. Pracownikowi w miesiącu marcu 2016 wypłacono ekwiwalent za 8 godzin.
W podstawie ekwiwalentu za urlop jako składnik zmienny była uwzględniana premia za okres lutego 2016, która była dzielona przez dwa miesiące. Obecnie Premia będzie dzielona przez jeden miesiąc.
- Staż pracy. Zmodyfikowano wyliczanie stażu pracy, jeżeli w podstawie stażu pracy była wybrana niestandardowa definicja, tylko utworzona przez użytkownika. Wartość stażu była zawyżona, podwojona.
Przykład.
W kartotece pracownika na zakładce Historia zatrudnienia został dodany zapis na okres 2000-01-01...2004-12-31. W sekcji Wliczaj do podstawy usunięto standardową definicję "Zatrudnienie poza firmą", a wybrano nowo zdefiniowaną "Nowa". W konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Definicje podstaw stażu pracy na utworzonej definicji 'Nowa' został ustawiony na TAK parametr: Praca w firmie.
W takiej sytuacji w kolumnie o nazwie "Staż + Firma" ( pole: Workers.PodstawaStazu.StażPracy) pojawiał się staż 10 lat zamiast 5 lat. - Podstawa zasiłku zleceniobiorcy. Poprawiono naliczanie podstawy zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy. Jeżeli zleceniobiorca nie podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz przebywał na nieobecności spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to podstawa zasiłku wyliczała się w kwocie zerowej.
- Podstawa chorobowego. Obsłużono czynność "Źródłowy element z naliczoną podstawą" na elementach rozliczających zbieg pracy i rodzicielstwa. Dodatkowo poprawiono działanie przycisku "Źródłowy element z naliczoną podstawą" dostępnego na wypłacie na elemencie nieobecności ZUS, gdy podstawa była ustalona kilka nieobecności wcześniej.
Przykład.
Pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym w okresie 2016-01-20...25, a następnie w okresie 2016-03-10...2016-04-20. Podstawa do chorobowego za miesiąc kwiecień była pobrana z poprzedniej nieobecności, czyli ze stycznia 2016. Po wybraniu Czynności/Źródłowy element z naliczoną podstawą pojawiał się element za okres lutego 2016, zamiast za okres stycznia 2016, na którym była ustalona podstawa chorobowego.
- Zbieg pracy i rodzicielstwa. Zmodyfikowano naliczanie podstawy zasiłku za okres zbiegu pracy i rodzicielstwa. Jeżeli zbieg pracy i rodzicielstwa był poprzedzony nieobecnością ZUS, to podstawa zasiłku za okres zbiegu była niepotrzebnie wyliczana ponownie z danych kadrowych. Obecnie podstawa będzie pobierana z nieobecności poprzedzającej zbieg pracy i rodzicielstwa.
- Opieka nad zdrowym dzieckiem. W limicie Opieka nad zdrowym dzieckiem (godz.) uwzględniono pole Liczba dni wykorzystanej opieki nad zdrowym dzieckiem u poprzednich pracodawców w roku kalendarzowym. Liczba godzin uzupełniona w kartotece pracownika na zakładce Kalendarz/Bilans otwarcia (urlopy) w parametrze Liczba dni wykorzystanej opieki nad zdrowym dzieckiem u poprzednich pracodawców w roku kalendarzowym ... godzin ..., będzie przenoszona na limit nieobecności do pola Korekta i pomniejszy limit.
Dodatkowo na formularzu limitu Opieka nad zdrowym dzieckiem (godz.) zmieniono nazwę pola "Podstawa godz." na "Podstawa do limitu godz.", w którym jest wyświetlana liczba dni limitu, które zostaną przeliczone na godziny. - Deklaracja ZUS DRA. Poprawiono wykazywanie załączników ZUS RCA dla pracownika przebywającego na nieobecnościach przez część miesiąca, w którym nie było naliczonej wypłaty.
Przykład. Pracownik zatrudniony 2016-05-01 na czas nieokreślony. W okresie 2016-05-16...20 pracownik przebywał na nieobecności Urlop bezpłatny (art 174 kp). Wypłata za miesiąc maj 2016 jest wypłacana 10 czerwca 2016. W deklaracji ZUS DRA za miesiąc maj 2016 nie generował się zerowy załącznik ZUS RCA. - ZUS ZSWA. Poprawiono wykazywanie okresu nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej: Nieobec.usprawiedliwiona niepł. Na deklaracji ZUS ZSWA nie była wykazywana przerwa w podleganiu składce na FEP za okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej. Opisana sytuacja występowała, jeżeli na definicji nieobecności Nieobec.usprawiedliwiona niepł na zakładce Dodatkowe w polu: Nieobecność pomniejsza okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, była wybrana opcja: Domyślnie.
- Zajęcia wynagrodzenia. Poprawiono naliczanie zajęcia komorniczego w przypadku, gdy element niepodlegający zajęciu był wypłacany na osobnej liście płac.
Przykład
Pracownik zatrudniony na stawce miesięcznej ma naliczane wynagrodzenie zasadnicze na podstawowej liście płac LPE. Dodatkowo pracownik otrzymuje premię na dodatkowej liście płac, która nie podlega zajęciu. Zajęcie komornicze naliczało się zarówno na podstawowej liście płac LPE z wynagrodzenia zasadniczego oraz na dodatkowej liście płac z premii, która nie podlega zajęciu. Obecnie w przypadku naliczania elementów na kilku listach płac, zajęcie będzie wyliczane tylko z elementów podlegających zajęciu, czyli w opisanym przypadku zostanie naliczone tylko na podstawowej liście płac z wynagrodzenia zasadniczego. Od premii wypłacanej na osobnej liście nie zostanie potrącone zajęcie. - Wnioski urlopowe. Poprawiono wyliczania pola "Pozostaje po uwzg. niezatwierdzonych wniosków" na formularzu wniosku o urlop. W przypadku składania wniosku na okres wcześniejszy niż złożone wnioski, wyświetlana była informacja o limicie bez uwzględnienia złożonych wniosków.
Wydruki
- Podstawa nieobecności ZUS. Wydruk Naliczanie podstawy zasiłku ZUS zamieniono na wydruk Wyliczenie podstawy nieobecności ZUS. Poprzedni wydruk wyliczał wartości na moment sporządzania raportu według bieżących ustawień elementów, co mogło powodować różnicę wartości pomiędzy wydrukiem, a zapisem obliczeń na elemencie rozliczającym nieobecność. Nowy wydruk pobiera dane z zakładki zapis obliczeń.
W części I wydruku prezentowane są elementy miesięczne, natomiast w części II elementy okresowe wchodzące do podstawy nieobecności.
Uwaga: Zapisy takie jak informacja o wliczeniu elementu okresowego w podwójnej wysokości, czy współczynnik do elementów okresowych będą pojawiać się na wydruku, o ile taki zapis jest w zapisie obliczeń. Takie informacje w zapisie obliczeń są zamieszczane od wersji 11.3 wersji enova. W wypłatach rozliczonych poprzednimi wersjami programu, nie będzie takich informacji. - Świadectwo pracy. Do wydruku Świadectwo pracy oraz do definicji dokumentów dodatkowych Świadectwa pracy oraz Świadectwa pracy prac.tymcz wprowadzono zmiany:
1. Dodano parametry, w których użytkownik może wskazać jakim elementem jest rozliczany ekwiwalent za urlop.
Do wydruku Świadectwo pracy oraz do dokumentu dodatkowego Świadectwo pracy dodano parametry:
- Ekwiwalent za urlop - domyślnie ustawiony element Ekwiwalent za czas urlopu. Jeżeli ekwiwalent za urlop jest rozliczany innym elementem niż standardowy, to można w wskazać odpowiedni element.
- Ekwiwalent za url. dod. - domyślnie ustawiony element Ekwiwalent za czas urlopu dodatkowego. Jeżeli ekwiwalent za urlop dodatkowy jest rozliczany innym elementem niż standardowy, to można w wskazać odpowiedni element.
Do dokumentu dodatkowego Świadectwa pracy prac.tymcz dodano parametr:
- Ekwiwalent za urlop - domyślnie ustawiony element Ekwiwalent za czas urlopu prac. tymcz. Jeżeli ekwiwalent za urlop jest rozliczany innym elementem niż standardowy, to można wskazać odpowiedni element.
2. Na opcjach wydruku oraz dokumentu dodatkowego ( Świadectwa pracy oraz Świadectwa pracy prac.tymcz) dodano parametr "Odprawa emer-rent", w którym jest możliwość wskazania elementu rozliczającego odprawę emerytalno rentową. Jeżeli wskazany w parametrze element zostanie wypłacony pracownikowi, to na świadectwie pracy w punkcie 4 podpunkt 9 zostanie wyświetlona informacja: "wypłacono odprawę emerytalno-rentową przewidzianą w art. 921 K.p.".
3. Na opcjach raportu oraz dokumentu dodatkowego ( Świadectwa pracy oraz Świadectwa pracy prac.tymcz) w parametrze "Urlop wych(zas.macierz)" umożliwiono wybór wielu definicji nieobecności. Standardowo zostały wybrane 3 definicje: Urlop wychowawczy (ur. rodzicielski), Urlop wychowawczy (ur. macierzyński), Urlop wychowawczy (ur. macierzyński dod.), które będą wykazywane w punkcie 4 podpunkt 3.
4. Jeżeli pracownik miał wprowadzony zbieg pracy i rodzicielstwa do końca zatrudnienia, to na świadectwie pracy był wykazywany wymiar etatu, na jaki pracownik wykonywał pracę w czasie zbiegu, zamiast wymiar etatu, jaki pracownik miał przed rozpoczęciem zbiegu.
5. W przypadku korekty podstawy chorobowego poprzez korektę nieobecności, nie były wykazywane dni zwolnienia chorobowego w punkcie 4.4;
6. Jeżeli za czas zwolnienia chorobowego był naliczony okres wyczekiwania, a następnie została wprowadzona korekta nieobecności i naliczona wypłata korygująca z wynagrodzeniem chorobowym, to w punkcie 10 nie była wykazywana ta nieobecność.
7. Zajęcia, które mają uzupełnione pole Data spłaty bądź Spłata zakończona oraz zajęcia anulowane nie będą wykazywane na świadectwie.
8. Poprawiono wykazywanie liczby dni wykorzystanego urlopu. Przykładowo, jeżeli pracownik wykorzystał 26 dni urlopu, a został zwolniony w trakcie roku, to na wydruku w punkcie 6 pojawiała się informacja o ujemnych dniach urlopu.
9. Poprawiono wykazywanie nieobecności: Urlop bezpłatny na świadectwie pracy. Urlop bezpłatny będzie wykazywany w pkt. 4 podpunkt 2, natomiast nie będzie wyświetlany jako okres nieskładkowy w punkcie 10.
10. W przypadku wystawiania świadectw cząstkowych dla pracownika, jeżeli w pierwszym okresie limit urlopu nie był wykorzystany, to na drugim świadectwie pracy była zawyżana liczba dni wykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym. Na świadectwie pracy wyświetlana była liczba dni wykorzystanego urlopu zaległego i bieżącego, zamiast tylko liczby dni z bieżącego roku.
Przykład:
Pracownik z prawem do 26 dni urlopu wypoczynkowego był zatrudniony na umowie o pracę w okresie 2015-11-01...2016-01-31 na pełen etat. Następnie z pracownikiem była zawarta umowa o pracę na okres 2016-02-01...2016-04-30. Pracownik otrzymał świadectwo pracy za okres 2015-11-01...2016-01-31, w którym w punkcie 4.1 zawarto informację, że pracownik wykorzystał 0 dni urlopu wypoczynkowego, natomiast w punkcie 6 zawarto zapis, ze 8 dni urlopu zostanie wykorzystane w czasie kolejnej umowy. Pracownik w okresie 2016-03-07...24 wykorzystał 14 dni urlopu wypoczynkowego, z czego 5 dni wynikało z zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2015, natomiast pozostałe 9 dni z urlopu bieżącego. Na drugim świadectwie pracy za okres 2016-02-01...2016-04-30 w punkcie 4.1 była podawana niewłaściwa informacja, że pracownik wykorzystał 14 dniu urlopu. Obecnie w takiej sytuacji w punkcie 4.1 zostanie wykazana informacja o wykorzystaniu tylko bieżącego urlopu, czyli 9 dni przysługujących za rok 2016.
Uwaga: Po konwersji bazy danych w Narzędzia/Opcje/Systemowe/Definicje dokumentów dodatkowych definicje: Świadectwo pracy oraz Świadectwo pracy prac.tymcz. zostaną nad czytane.
- Ewidencja czasu pracy. Do wydruku Rozliczenie nadgodzin z przeniesienia dodano parametr "Pokaż szczegółowo dni", w celu umożliwienia wyświetlenia szczegółowych informacji. Po zaznaczeniu parametru na TAK, na wydruku pojawi się informacja w jakich dniach wystąpiły oraz zostały odebrane nadgodziny.
- Ewidencja normy, czasu pracy. Zmodyfikowano wykazywanie kilku nieobecności godzinowych w ciągu jednego dnia na wydrukach:
- Ewidencja czasu pracy
- Ewidencja czasu pracy - roczna
- Karta ewidencji czasu pracy - szczegółowa
- Karta ewidencji czasu pracy - szczegółowa, RCP.
Jeżeli w ciągu jednego dnia było kilka nieobecności godzinowych, to na raportach były wykazywane godziny tylko jednej nieobecności oraz czas pracy był pomniejszany tylko za czas jednej nieobecności.
- Zestawienia GUS. Wprowadzono zmiany na raportach GUS w wyliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych. Osoby, które powyżej 14 dni nieprzerwanie w danym miesiącu przebywały na urlopach bezpłatnych, wychowawczych, otrzymały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, rodzicielskie i opiekuńcze nie będą uwzględniane:
- na wydruku GUS Z-03 w pozycjach: Przeciętna liczba zatrudnionych oraz przeciętna liczba pracowników zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych.
- na wydruku GUS Z-06 w dziale 1 Zatrudnienie i wynagrodzenia, w pozycjach: Ogółem, Osoby (uczniowie) zatrudnione na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, osoby zatrudnione poza granicami kraju oraz pracownicy zatrudnieni przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych.
Moduł: Kasa
Nowa funkcjonalność
- Windykacja. Windykacja - to nowy moduł rozszerzający dotychczasową funkcjonalność windykacji w programie. Skierowany jest do firm prowadzących wewnętrzną windykację przeterminowanych należności, tzw. windykację przedsądową.
Moduł usprawnia pracę windykatora poprzez możliwość budowania wielu ścieżek windykacyjnych, tzw. spraw windykacyjnych, składających się z określonych etapów. Dzięki sprawie windykacyjnej możliwe jest łączenie wielu należności kontrahenta i ich zbiorcze windykowanie. Procesy windykacyjne automatyzowane są dzięki wbudowanym elementom Workflow, których użycie nie wymaga licencji workflow. Dla bardziej wymagających Klientów, obsługujących procesy windykacyjne w bardziej rozbudowany sposób, istnieje możliwość prostego poszerzenia podstawowych procesów po zakupie licencji na moduł Workflow.
Funkcjonalność:
W konfiguracji programu Ewidencja Środków Pieniężnych/Windykacja/Definicje etapów możliwe jest dodanie etapów windykacji składających się na proces windykacyjny firmy np. telefon do klienta, wezwanie do klienta, wizyta, sms itp. Wprowadzone etapy w Ewidencja Środków Pieniężnych/Windykacja/Definicje spraw należy połączyć w sprawy windykacyjne (czyli tzw. ścieżki windykacji).
Na definicji sprawy windykacyjnej dodano czynność "Generuj proces Workflow", która umożliwia automatyczne przygotowanie procesu workflow niezbędnego do obsługi sprawy windykacyjnej.
Skonfigurowanie etapów, spraw i wygenerowanie procesu jest niezbędne do rozpoczęcia pracy z windykacją. Po wykonaniu tych czynności możliwe jest tworzenie nowych spraw windykacyjnych. Sprawy mogą być tworzone na listach Sprawy windykacyjne poprzez wybór "Nowa (sprawa windykacyjna)" lub za pomocą czynności naliczania spraw windykacyjnych z poziomu list rozrachunki wg dokumentów oraz należności wg spraw.
Sam proces windykacji czyli obsługa kolejnych etapów procesu odbywa się na liście spraw windykacyjnych. Sprawy mogą być windykowane indywidulanie poprzez przycisk "Wykonaj zadanie" na formularzu sprawy lub hurtowo z poziomu listy "Wykonaj zbiorczo".
Baza demo została wyposażona w przykładową definicje sprawy -Podstawowa. Aby możliwe było użycie sprawy należy wygenerować dla niej proces workflow.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
Uwaga: użytkownicy korzystający z dotychczasowej funkcjonalności windykacji przed rozpoczęciem pracy z nowym modułem muszą wykonać konwersję oraz odpowiednio skonfigurować sprawy windykacyjne. - Rozrachunki wg dokumentów. Na liście Rozrachunki wg dokumentów dodano nowe filtry: Dokumenty oraz Kierunek. Filtr "Dokumenty" jest aktywny, gdy na liście wyświetlane są wyłącznie płatności (filtr Rodzaj=Płatności) i pozwala na wybór opcji: Razem, Płacowe, Handlowe lub Pozostałe, jako źródła płatności. Filtr "Kierunek" jest aktywny, gdy na liście wyświetlane są płatności wynikające z dokumentów handlowych (filtr Dokumenty=Handlowe) i pozwala na wybór opcji: Razem, Przychód lub Rozchód. Filtry zostały dodane również na liście: Zobowiązania i należności.
- Zobowiązania i należności. Rozszerzono możliwości filtrowania listy należności i zobowiązań. Dodano filtr dotyczący kierunku płatności określonej w definicji dokumentu handlowego. Filtr działa wtedy, gdy wybrano wyświetlanie zobowiązań i należności, których źródłem są dokumenty handlowe. Pozwala on na uzyskanie listy ograniczonej na przykład do wszystkich dokumentów sprzedaży i ich korekt.
- Raporty EŚP. Do tabeli bazy danych Raporty EŚP dodano pole "Bufor" przyjmujące wartość tak/nie i informujące od strony bazy danych czy raport jest zamknięty. Na istniejących bazach dodano konwersję bazy danych uzupełniającą to pole.
Zmiana funkcjonalności
- Płatność/Zapłata. Uporządkowano logikę wypełniania pola "Handlowa" zapłaty. Obecnie pole to ma wartość true w przypadku, gdy zapłata dotyczy handlowego dokumentu rozchodowego lub korekty takiego dokumentu (na plus lub na minus). Ustawienie parametru "Korekta" na płatności powoduje automatyczne ustawienie go na zapłacie wygenerowanej do tej płatności.
Poprawione funkcje
- Dokumenty kasowe. Poprawiono błąd pojawiający się przy wchodzeniu na listę dokumentów kasowych na licencji srebrnej wynikający z weryfikacji uprawnień.
- Import Wyciągów Bankowych. Poprawiono błąd duplikacji rekordów przy identyfikacji płatników z importowanego wyciągu bankowego.
Wydruki
- Dokumenty rozliczeniowe. Na wydruku rozliczenie zaliczki oraz rozliczenie delegacji zostało poszerzone pole: Dokument.
Dodatki
- Import Wyciągów Bankowych. Dodano nowe filtry importu wyciągów bankowych dla banków: Reiffeisen (CSV), SBL Skamielrzyce (MT940, masowe) oraz dodatkowe warianty filtrów: Royal Bank Scotland (SWIFT, MT940), BZWBK (CSV, masowe).
Moduł: Księgowość
Nowa funkcjonalność
-
JPK. Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa (Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw) wprowadziła obowiązek generowania z systemów finansowo-księgowych plików o określonej strukturze logicznej, tzw. Jednolitych Plików Kontrolnych, zawierających zapis danych z ksiąg podatkowych. Obowiązkiem raportowania danych w formie JPK od 1 lipca 2016r. objęci są duzi przedsiębiorcy, od 1 lipca 2018r. już wszyscy.
W programie enova365 wprowadzono funkcjonalność umożliwiającą utworzenie jednolitych plików kontrolnych dla obszarów:
- księgowych (Księga Handlowa, Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, Ewidencja Ryczałt, Wyciągi bankowe, Rejestry VAT)
- handlowych (Magazyn, Faktury).
Pliki generuje się z poziomu listy "Jednolite pliki kontrolne" w Ewidencji dokumentów za pomocą czynności "Generuj plik..". Z tego poziomu istnieje również możliwość sprawdzenie struktury plików (porównanie ze schematami dostępnymi na stronie MF) oraz wysyłka do bramki Ministerstwa Finansów. Ponadto w konfiguracji programu (Narzędzia/Opcje/Ewidencja dokumentów/Jednolity Plik Kontrolny) należy wskazać domyślny katalog na dysku, w którym będą zapisywane utworzone pliki, a także istnieje możliwość utworzenia własnych definicji plików.
Uwaga: w związku z brakiem opublikowanych przez MF informacji o bramce dla wysyłki JPK, czynności związane z wysyłką drogą elektroniczną zostaną udostępnione w wersji kolejnej, która zostanie udostępniona po opublikowaniu kompletnych informacji związanych z wysyłką przez MF.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- KPIR. W związku z nowymi przepisami dotyczącymi kosztów działalności badawczo-rozwojowej wprowadzony został nowy wzór księgi przychodów i rozchodów. Nowa ulga "na działalność badawczo-rozwojową (B+R)" zastąpiła dotychczasową "na nabycie nowych technologii".
W następstwie zmian w przepisach w programie enova365 wprowadzono dodatkową kolumnę: Koszty działalności badawczo-rozwojowej (16) w PKPIR. Ponadto nowa kolumna została uwzględniona na podstawowych wydrukach: KPIR szeroki oraz KPIR zestawienie roczne.
- Deklaracja CIT-8. Zaktualizowano formularze i wydruki dla deklaracji CIT-8 do wersji 24 oraz jej załącznika CIT-8-O do wersji 11. Ponadto dodano nowy załącznik (formularz oraz wydruk) do deklaracji: CIT-BR-Informacja o odliczeniach od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Nowe formularze obowiązują od 1.01.2016r i dotyczą tych podatników, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Podatnicy, którzy nie zamierzają z niej skorzystać, mogą korzystać z dotychczasowych formularzy.
- Zestawienia księgowe. Zaktualizowano zestawienia księgowe: Bilans, RWP, RWK oraz ZZWKW do obowiązujących wzorców.
Uwaga!
Aktualizacja zestawień dotyczy wyłącznie nowo założonych baz danych.
- Plan kont. Dodano nowy rodzaj konta pozabilansowego o nazwie pozabilansowe aktywno-pasywne. Konto to może posiadać dwa salda końcowe: debetowe i kredytowe. Dwa salda widoczne są na poziomie syntetycznym i ustalane są jako suma sald z kont analitycznych.
Zmiana funkcjonalności
- Deklaracja VAT-7. W związku ze zmianą interpretacji podatkowych odnośnie transakcji łańcuchowych oraz transakcji trójstronnych, zmieniono prezentację sprzedaży towarów dla drugiego w kolejności uczestnika transakcji. Sprzedaż realizowana przez drugiego podatnika transakcji trójstronnej, zgodnie z aktualnymi interpretacjami, przy zastosowaniu procedury uproszczonej, powinna być wykazywana w deklaracji VAT-7 w polu 11 (elementy VAT oznaczone jako Towar, na stawce NP z dokumentów dot. transakcji trójstronnych). W deklaracji VAT-UE takie elementy wykazywane są bez zmian.
- Zestawienia księgowe. Poszerzono pole opis pozycji zestawienia księgowego do 120 znaków.
- Rejestr VAT. Zmieniono prezentację wydruku "Zestawienie zbiorcze VAT naliczony", dostępnego na liście Rejestr VAT. Wartości na wydruku prezentowane mogą być w wartościach nominalnych lub po przemnożeniu przez prewspółczynnik i/lub współczynnik struktury sprzedaży. Sposób prezentacji zależy od wyboru rodzaju wartości (Nominalne/Wg współczynników) na parametrach wydruku. Ponadto wzbogacono wydruk o dodatkowe kolumny, które stanowią kombinację VAT-u naliczonego przemnożonego przez prewspółczynnik i/lub współczynnik struktury sprzedaży.
- Kraje. Zostały zaktualizowane waluty krajów zgodnie z ich zmianami narodowymi (Litwa, Łotwa, Estonia - euro).
- Dziennik. Zmieniono nazwę czynności na liście dekretów na: "Renumeruj bufor dziennika i księguj zbiorczo" oraz "Renumeruj bufor dziennika".
- Okres obrachunkowy. Zmieniono mechanizm tworzenia nowego okresu magazynu walut i przenoszenia zasobów podczas tworzenia nowego okresu obrachunkowego. Generowanie nowych zasobów MW zostało odłożone na moment zapisania konfiguracji oraz dodano pasek postępu do tej operacji.
Poprawione funkcje
-
Ewidencja pojazdów. Poprawiono widoczność zakładki "Definicja dokumentów" w konfiguracji Ewidencji pojazdów, w zależności od posiadanej licencji.
Wydruki
- Ewidencja Ryczałt. W ewidencji przychodów na wydruku "KPiR - wydruk szeroki" do kolumny nr 3 "data zdarzenia" pobierana jest data operacji z ewidencji dokumentu.
- Ewidencja dokumentów/Dokumenty. Do wydruku PK Płatności Dekrety wprowadzono dodatkowy wiersz z sumowaniem zapisów dla kont pozabilansowych. Po zmianie w wierszu "Suma", sumowane są zapisy wyłącznie dla zapisów kont bilansowych, w wierszu "Suma pozabilansowych" sumowane są zapisy dla kont pozabilansowych.
Dodatki
- Analizy Ms Excel. Wprowadzono poprawki wydajnościowe w dodatku Analizy Ms Excel. Odnotowano znaczące przyśpieszenie wykonywanych obliczeń przy zmniejszonym zaangażowaniu pamięci komputera.
Moduł: Księga Inwentarzowa
Poprawione funkcje
- Ewidencja środków trwałych. Poprawiono nadawanie numerów kartotek środków trwałych. W poprzednich wersjach nie było możliwe zapisanie równoczesne kilku nowych kartotek, które nie uzyskały jeszcze numeru inwentarzowego.
Moduł: Workflow
Nowa funkcjonalność
-
Organizacja listy. Dodano pola (WFWorkflowStage) umożliwiające wyświetlenie na liście informacji na temat tego czy dany obiekt bierze udział w jakimś procesie. W przypadku gdy jest on procesowany możemy uzyskać takie informacje jak:
- Etap procesu (Stage) - otrzymujemy informację na jakim etapie procesu aktualnie znajduje się nasz obiekt.
- Etap procesu (StageEnum) - informacja na temat stanu całego procesu.
- Odpowiedzialny (Responsible) - zwraca operatora/ów lub rolę odpowiedzialną za wykonanie zadania związanego z tym obiektem.
- Dokumenty dodatkowe. Dodano możliwość kopiowania definicji dokumentów dodatkowych. Opcja jest dostępna z menu kontekstowego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na wybranym wierszu (definicji) - Czynności/Skopiuj zaznaczoną definicję.
Zmiana funkcjonalności
-
Zadanie. Przywrócono możliwość usuwania zadań (tasków) z podglądu tabel za pomocą czynności „Usuń”. Usunięte mogą być wszystkie zadania, które:
- mają zaznaczoną na definicji zadania pole „Pozwalaj na zmiany”,
- w przypadku gdy zadanie jest częścią procesu workflow musi zostać ono zrealizowane.
Poprawione funkcje
- Proces. Poprawiono problem podczas konwersji w momencie gdy w tabeli ChangeInfo nie istniał zapis dotyczący czasu rozpoczęcia oraz zakończenia dla procesu.
- Harmonogram zadań. Umożliwiono usuwanie zadań wraz z dodanymi do nich definicjami harmonogramu zadań. Do tej pory należało najpierw usunąć definicję harmonogramu, następnie samo zadanie.
Dodatki
- Harmonogram zadań. Poprawiono problem związany z połączeniem się usługi Harmonogram zadań do bazy po konwersji do wersji 11.3. Do tej pory należało po konwersji utworzyć od nowa połączenie z bazą danych w pliku Lista baz danych.xml. Obecnie nie jest to potrzebne.
- Harmonogram zadań. Harmonogram zadań zapisuje do systemowego dziennika zdarzeń informacje o pliku konfiguracyjnym, jego nazwę wraz z pełną ścieżką.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Filtry na listach. Wprowadzono możliwość korzystania z filtrów użytkownika na podlistach (np. lista pozycji na dokumencie). W menu Formularz po uruchomieniu funkcji Organizuj listę na zakładce Filtry można zdefiniować własne warunki filtrujące (Filtry użytkownika). Tak przygotowane filtry są dostępne do wyboru w menu Formularz w grupie Filtry.
- Organizacja interfejsu. Na oknie kreatora (tzw. wizard) został udostępniony przycisk Formularz, zawierający m.in. funkcję Organizuj listę. Funkcja ta służy do modyfikowania ustawień list (kolumn) znajdujących się na kroku kreatora.
-
Odświeżanie list. Zmieniono sposób otwierania listy powiadomień. Kliknięcie ikony Powiadomienia powoduje:
- jeżeli aktualnie otwarta zakładka zawiera listę powiadomień - odświeżenie listy
- w przeciwnym wypadku - otwarcie nowej zakładki z listą powiadomień
Zmiana funkcjonalności
- Bezpieczeństwo. Wyłączono przesyłanie do przeglądarki nadmiarowych informacje technologicznych z serwera IIS (m.in. o wersji serwera, wersji ASP.NET)
- Logowanie do programu. Poprawiono mechanizm odzyskiwania sesji po zamknięciu przeglądarki bez wylogowania z programu (w pewnych przypadkach nie następowało odzyskanie licencji i operator po ponownym zalogowaniu pobierał licencję na kolejne stanowisko)
- Komunikaty - Logi. Poprawiono wyświetlanie informacji o niepoprawnej wersji bazy danych w przypadku próby zalogowania do bazy pochodzącej ze starej wersji systemu.
- Bezpieczeństwo. Zmieniono sposób wyświetlania błędów z serwera IIS.
- Lista podpowiedzi. Na listach podpowiedzi (lookup) usunięto przycisk Lista, jeżeli operator nie ma praw do zarządzania ustawieniami listy.
- Lista podpowiedzi. Na listach podpowiedzi (lookup) otwieranych z poziomu pól wymaganych, usunięto przycisk Zeruj.
Poprawione funkcje
- Bezpieczeństwo. Poprawiono wyświetlanie formularzy w przypadku wpisania w polu (np. w nazwie kontrahenta) tekstu zawierającego znaki < oraz >
- Interfejs użytkownika. Poprawiono wyliczanie szerokości pól na formularzach w przypadku, gdy pole nie posiada etykiety.
- Odświeżanie list. Poprawiono odświeżanie list w przypadku kiedy w konfiguracji był włączony dodatkowy wiersz filtrujący i było wyłączone sumowanie (nie następowało poprawne odświeżenie listy po zmianie filtrowania w taki sposób, że żaden zapis nie spełniał warunków filtra)
- Wydajność. Poprawiono działanie enova365 wersja HTML na urządzeniach przenośnych - iPadach.
- Bezpieczeństwo. W celu zwiększenia bezpieczeństwa danych w aplikacji web, zmieniono sposób przesyłania identyfikatorów wierszy na listach.
- Odświeżanie list. Poprawiono odświeżanie zaznaczonych wierszy na liście po zmianie zawartości listy (np. po zmianie filtrowania lub wykonaniu czynności modyfikującej zaznaczone wiersze).
- Ustawienia list. Poprawiono wyświetlanie list w wersji HTML jeżeli ich ustawienia były konfigurowane w wersji okienkowej.
- Bezpieczeństwo. Poprawiono zarządzanie kontekstem pracownika w aplikacji Pulpit kierownika.
- Bezpieczeństwo. Poprawiono obsługę listy podpowiedzi w przypadku zmodyfikowania przez użytkownika właściwości pola po stronie przeglądarki (próba usunięcia atrybutu disabled)
- Interfejs użytkownika. Poprawiono ustalenie położenia i wielkości pól w panelu filtrującym nad listą (zabezpieczenie przed "obcinaniem" edytorów dla pól filtra).
Moduł: Handel
Poprawione funkcje
- Pulpit kontrahenta. Umożliwiono wykorzystanie workera StanMagazynuWorker w Pulpicie kontrahenta. Dotychczas nie był on wrażliwy na zmianę magazynu w panelu filtrującym listy towarów.
Dodatki
- EDI. Poprawiono mechanizm importu komunikatów EDI. Dotychczas wybór pliku do importu nie działał w interfejsie HTML, jeśli serwer nie pracował na tym samym komputerze, co przeglądarka z enova.
Moduł: Kadry Płace
Wydruki
- ZAP-3. Umożliwiono wykonanie wydruku raportu ZAP-3. Przy próbie wydruku pojawiał się komunikat: Niepoprawna operacja Błąd przygotowania raportu.
Moduł: Pulpity HR
Nowa funkcjonalność
- Statystyka czasu pracy. Na liście Czas pracy i nieobecności/Statystyka czasu pracy wprowadzono dodatkowe funkcjonalności:
1. Umożliwiono wyświetlanie statystyki czasu pracy dla bieżącego okresu rozliczeniowego. Jeżeli w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kalendarze/Czas pracy parametr "Statystyka czasu pracy wyświetlana wg bieżącego okresu rozliczeniowego" jest ustawiony na TAK, to w pulpicie kierownika oraz w pulpicie pracownika na liście Czas pracy i nieobecności/Statystyka czasu pracy w polu Okres będzie wyświetlany aktualny okres rozliczeniowy.
Przykład. Dla pracownika, który jest rozliczany według kalendarza z 3 miesięcznym okresem rozliczeniowym, na statystyce czasu pracy w polu okres będzie wyświetlany trzymiesięczny bieżący okres rozliczeniowy zamiast bieżącego miesiąca.
2. Dodano filtr Statystyka, który może przyjmować wartości:
- Za okres zatrudnienia - jeżeli pracownik został zatrudniony bądź zwolniony w trakcie miesiąca/okresu rozliczeniowego, to wyświetlane dane dotyczące czasu i normy czasu pracy oraz nadgodzin będą dotyczyły okresu zatrudnienia w danym okresie.
- Razem - w polu okres będzie wyświetlany pełen miesiąc lub okres rozliczeniowy.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj oraz Tutaj.
Zmiana funkcjonalności
- Informacje mailowe. Z zakładki Narzędzia/Opcje/Pulpity/EnovaNet-historyczne przeniesiono parametr "Informacje mailowe enovaNet" na listę Narzędzia/Opcje/Pulpity/Pulpity HR do sekcji "Informacje mailowe". Dodatkowo zmieniono nazwę parametru na "Informacje mailowe".
Poprawione funkcje
- Czas pracy i nieobecności/Norma czasu pracy. Zablokowano możliwość zmiany typu dnia z Pulpitu kierownika. Jeżeli był zdefiniowany niestandardowy dzień pracy, to w pulpicie kierownika na liście Czas pracy i nieobecności/Norma czasu pracy po otworzeniu formularza dnia można było zmienić typ dnia np. z Pracy na Wolny, co powodowało również zmianę definicji dnia.
- Czas pracy i nieobecności. Na listach: Oryginalne dane z RCP, Dane z RCP, Lista nieobecności zmodyfikowano działanie filtra Wydział. Po wybraniu wydziału np. Administracja w filtrze Wydział, w filtrze Pracownik pojawi się lista pracowników z danego wydziału Administracja, którzy podlegają danemu przełożonemu.
Dodatki
- Czas pracy i nieobecności/Czas pracy, Norma czasu pracy. Wprowadzono nowy moduł dodatkowy enova365 Edycja kalendarza w pulpicie pracownika, który wymaga dodatkowej licencji. Dodatek umożliwia edycję czasu i normy czasu pracy w pulpicie pracownika na listach Czas pracy oraz Norma czasu Pracy.
Moduł: Workflow
Poprawione funkcje
- Kreatory. Przywrócono możliwość otwierania załączników w kreatorze.
Wersja platynowa
enova365 standard
Moduł: Kadry Płace
Zmiana funkcjonalności
- Definicja stanowiska. Jeżeli definicje stanowisk są powiązane z wydziałami, to w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne, w przypadku zmiany wydziału pracownika niepotrzebnie było kasowane pole Definicja stanowiska. Obecnie podczas zmiany wydziału pracownika, nie będzie kasowana Definicja stanowiska, jeżeli będzie dostępna na nowym wydziale.
Wydruki
- Wielooddziałowość. Wprowadzono zmiany do wydruków przy włączonej wielooddziałowości:
1. Zmieniono odczytywanie danych firmy wielooddziałowej. Do tej pory do wydruku były pobierane dane firmy z konfiguracji z zakładki Firma/Nazwa i adres. Obecnie jeżeli będzie włączona wielooddziałowość, to do wydruku będą pobierane dane oddziału uzupełnione na aktualnym wydziale pracownika. Jeżeli na wydziale będzie uzupełniony oddział, to na wydruku będą prezentowane dane oddziału. W przypadku braku oddziału na wydziale, dane firmy zostaną pobrane tak jak do tej pory z zakładki Firma/Nazwa i adres. Poniżej lista zmodyfikowanych wydruków:
- Badania lekarskie i szkolenia BHP/Badania okresowe oraz Badania okresowe - braki
- Informacja o warunkach zatrudnienia
- Dokumenty/Świadectwo pracy
- Umowa o pracę
- Umowa o pracę - rozwiązanie bez wypowiedzenia
- Umowa o pracę - rozwiązanie za wypowiedzeniem
- Umowa o pracę - rozwiązanie ze skróconym okresem wypowiedzenia
- Zaświadczenie o zatrudnieniu
- Zaświadczenie o zatrudnieniu dla Urzędu Pracy
- Deklaracja ZUS Z-3b
- RP-7 - kapitał początkowy
- Informacja o wysokości przychodów emeryta lub rencisty do ZUS
- Zaświadczenie o zarobkach
- Zaświadczenie o zarobkach (szczegółowe)
- Pasek wypłaty
- Karta rejestracji wypadku
- Pit-12 (6)
- Pit-2 (4)
- Pit-3 (3)
- Umowa o dzieło
- Umowa zlecenie
- Dokumenty dodatkowe/Świadectwo pracy prac.tymcz
- Dokumenty dodatkowe/Świadectwo pracy
- Urlop wypoczynkowy - karta urlopowa
- Podstawa naliczania zasiłków (ZUS Z-3)
- Podstawa naliczania zasiłków (ZUS Z-3a)
- Umowa o dzieło - rachunek
- Umowa zlecenie - rachunek
- Pasek wypłaty (tekst).
2. Zmodyfikowano odczytywanie numeru KRS firmy wieloodziałowej na wydrukach: Umowa o dzieło oraz Umowa zlecenie. Numer KRS jest pobierany z oddziału jeżeli jest uzupełniony. W przypadku braku numeru KRS na oddziale, numer jest pobierany z zakładki Firma/Nazwa i adres.
Moduł: Workflow
Nowa funkcjonalność
- Definicja procesu. Na definicji zadania inicjującego proces, w metodzie generowania (IsEnable) umożliwiono odwoływanie się do "Row" przed ustawieniem pola "Notification" po uprzednim zastosowaniu metody EnsureRowForWorkflow(). Do tej pory odwołanie się do "Row" przed ustawieniem "Notification" nie było możliwe.
- Zarządzanie procesem. Dodano przycisk "Wykonaj zadanie" dostępny na formularzu obiektu. Jest on widoczny gdy dla obiektu istnieje jakiekolwiek zadanie (task) powiązane z tym wierszem, a zadanie skierowane do zalogowanego użytkownika jest związane z aktywnym procesem. Kliknięcie w przycisk przenosi nas do zakładki "Obsługa procesu". Zakładka została podzielona na trzy sekcje: Obsługa zadania, Realizacja oraz Uwagi. W pierwszej sekcji mamy dostępne informacje na temat samego zadania i są to:
- nazwa zadania do którego jest podpięty obiekt,
- nazwa procesu w którym uczestniczy obiekt,
- osoba odpowiedzialna za wykonanie zadania,
- opis,
- data utworzenia zadania (Od) oraz data ważności zadania (Do),
- data i czas przypomnienia.
W kolejnej sekcji, Realizacja są dostępne możliwe ścieżki przejścia dla zadania (ścieżka do wyboru). W ostatniej mamy możliwość uzupełnienia uwag dotyczących tego zadania.
Zmiana funkcjonalności
- Edytor procesu. W edytorze procesu dodano kreatory ułatwiające konfigurację zadania w procesie. Po podwójnym kliknięciu w ikonę węzła uruchamiany jest mini konfigurator. Do tej pory po podwójnym kliknięciu wyświetlany był formularz definicji zadania - aktualnie aby go wyświetlić należy kliknąć prawym przyciskiem na węźle i z menu kontekstowego wybrać "Otwórz".
Poprawione funkcje
- Panel workflow. Poprawiono działanie przycisku "Odbierz zastępcy". W przypadku gdy przekazano do samego siebie nie można było odebrać zadania i znów przekazać np. innemu operatorowi.
- Uprawnienia. Poprawiono działanie uprawnienia Workflow/Elementy Workflow/Simple/Procesy innych operatorów. W przypadku gdy uprawnienie było odebrane operator nadal widział procesy innych operatorów.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Workflow
Zmiana funkcjonalności
- Pulpity workflow. Poprawiono przypisywanie osoby odpowiedzialnej (TaskUser) za wykonanie zadania (Task) tworzonego w procesie workflow w Pulpitach. Teraz w przypadku zadań (Task) powstających w Pulpitach inicjowany jest zalogowany Pracownik lub Osoba kontaktowa kontrahenta - w zależności od pulpitu.