Ulotka - opis zmian: do wersji 15.1 (15.1.6925) 17.12.2018
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Systemowe
- Moduł: BI
- Moduł: CRM
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Kasa
- Moduł: Księgowość
- Moduł: Praca Na Wielu Bazach
- Moduł: Workflow
- Moduł: Wydruki
- Moduł: Systemowe
- Moduł: CRM
- Moduł: Handel
- Moduł: Pulpity HR
- Moduł: Pulpit Klienta BR
- Moduł: Wydruki
- Moduł: Systemowe
- Moduł: CRM
- Moduł: Kadry Płace
- Moduł: Workflow
enova365 standard
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Listy. W organizatorze widoku list na zakładce "Ustawienia" dodano możliwość sterowania sposobem inicjacji listy w układzie drzewa. Umożliwiono również wprowadzenie warunku określającego czy dany wiersz jest ostatnim elementem na drzewie. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
Zmiana funkcjonalności
- Listy. W przypadku list wielowyboru użycie przycisku "Dodaj wszystkie" przenosiło wyłącznie sto pierwszych wierszy. Obecnie przenoszone są wszystkie wiersze.
Poprawione funkcje
- Baza danych. Rozwiązano problem związany z pustymi listami podpowiedzi słowników na bazach danych, które zostały odtworzone z archiwum txt.
- Edycja danych. Poprawiono działanie mechanizmu ostrzegania o edycji na innych stanowiskach. W niektórych scenariuszach komunikat pojawiał się nadmiarowo.
- Ustawienia.
Rozwiązano problem występujący na listach polegający na błędzie odczytu ustawienia, które miało zdefiniowane warunki filtrujące oparte o wyrażenie „pomiędzy”.
- Listy. Rozwiązano problem z zachowywaniem ostatnio wybranej pozycji, który występował w przypadku list podpowiedzi opartych o strukturę drzewa.
Moduł: BI
Zmiana funkcjonalności
- Modele danych - Kadry i płace. W domenach dotyczących zatrudnienia i odejść dokonano zmian w wyliczeniach niektórych pól - zamieniono wartości TAK/NIE na wartości 1/0 w celu optymalizacji zapytań. Jeżeli na podstawie tych domen użytkownicy utworzyli swoje niestandardowe modele danych, które mogły wykorzystywać takie pola, należy pamiętać o modyfikacji wyliczeń i warunków operujących na tych polach.
- Utrwalanie danych. Wprowadzono zmiany w mechanizmie utrwalania zestawów danych. Zmiany miały na celu optymalizację procesu utrwalania, wynikiem czego istotnemu skróceniu uległ czas jego trwania. Zmianie uległa struktura tabel z utrwalanymi danymi - do każdej tabeli dołożona została kolumna ID. W przypadku tabel zawierających już utrwalone dane, kolumna ID zostanie dodana automatycznie podczas pierwszego użycia definicji utrwalania danego zestawu danych, po konwersji bazy do wersji 15.1 (wyjątkiem jest zestaw danych Słowniki biznesowe, dla których konwersja tabeli dokona się podczas konwersji baz do wersji 15.1).
- Modele danych - CRM. Zmodyfikowano standardowe domeny z obszaru CRM dotyczące analizy zadań i analizy zadań z projektów. Modyfikacje obejmowały dołożenie niezbędnych pól, uwspólnianie wyliczeń, zmieniono także nazwy wskaźników tak, by lepiej odzwierciedlały prezentowane dane. Część dotychczas funkcjonujących standardowych domen zostało zastąpionych nowymi domenami o zmienionej budowie. Zastąpione domeny zostały oznaczone jako nieaktualne.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj
- Model serwerowy. Wprowadzono zmiany w funkcjonalności "Importuj model serwerowy" - ograniczono ilość dostępnych zakładek oraz dostępne czynności dla tego typu domen. Jednocześnie wprowadzono czynność "Aktualizuj model serwerowy", która jest dostępna z poziomu menu "Czynności". Funkcjonalność pozwala na aktualizację pól w modelu, jeśli te zostały zmienione od strony MS SQL lub na dodanie pól, jeśli te zostały dodane od strony MS SQL. Ma to na celu usprawnienie pracy z domenami opartymi o model serwerowy.
Moduł: CRM
Nowa funkcjonalność
- Poczta CRM. Rozszerzono funkcjonalność workera „Wyślij email" w interfejsie okienkowym. Dodano możliwość wygenerowania i dołączenia wydruku ASPX w formacie PDF. Czynność dostępna jest z poziomu formularza z obiektów, które mogą być powiązane z wiadomością email. Lista dostępnych wydruków ograniczona jest do listy, jaką operator może wybrać z poziomu ikony drukarki bez opcji zrzutu formularza.
Poprawione funkcje
- Projekty.
Na liście etapów projektu dodano możliwość wyciągnięcia kolekcji zadań, jako podlistę. Umożliwia to podgląd zadań przydzielonych do danego etapu bez konieczności podnoszenia formularza etapu.
- Poczta CRM.
Poprawiono wiązanie wysyłanych wiadomości za pomocą „Wyślij email PDF” z użyciem mechanizmu Poczty CRM. Poprzednio maile wysłane z wykorzystaniem wzorca wydruku z uzupełniony w polu DO dedykowanym adresem email nie był wiązane, z obiektem, z którego zostały wysłane. Dla przykładu: Faktura sprzedaży po wysyłce na wskazany adres, który nie odwołuje się do pola zostanie teraz powiązana z mailem, a wiadomość będzie widoczna na zakładce „Wiadomości email’ dokumentu sprzedaży.
- Zadania.
Poprawiono błąd związany z nieaktywnością parametru „Z powiązanymi” filtrowania listy aktywności dla rozszerzonego formularza osoby i kontrahenta. Poprzednio zaznaczenie parametru nie zmieniało wyników filtrowania. Obecnie po zaznaczeniu atrybutu zostaną wyświetlone aktywności, dla których osoba/kontrahent został wskazany, jako Podmiot powiązany.
Moduł: Handel
Nowa funkcjonalność
- Drukarki fiskalne. Umożliwiono wykorzystanie przypisania drukarek fiskalnych do stanowisk w pracy terminalowej. Przypisanie dotyczy lokalnych stanowisk, z których operatorzy pracują zdalnie.
Zmiana funkcjonalności
- Relacje. Udostępniono możliwość edytowania dokumentów, które posiadają w relacji podrzędny dokument w stanie anulowanym. W poprzednich wersjach, niemożliwa była modyfikacja dokumentów, np. WZ 2, z których wygenerowano zbiorczą fakturę sprzedaży FV 2, a następnie ją anulowano. Obecnie, w momencie anulowania dokumentu podrzędnego, jego relacje z dokumentami nadrzędnymi zostają usunięte, dzięki czemu możliwe jest wprowadzanie zmian na dokumentach nadrzędnych i ponowne tworzenie relacji.
Poprawione funkcje
- Szybka sprzedaż. Poprawiono błąd występujący na dokumentach z włączoną tzw. szybką transakcją z podlistą Magazyny, gdy wskazanych zostało wiele magazynów. Problem występował przy ustawionym na dokumencie magazynowym momencie operacji = 'Na bieżąco, gdy dokument w buforze' i objawiał się znikającą podlistą magazynów. Obecnie, po wybraniu pozycji, podlista Magazyny jest dostępna.
- Płatności. Poprawiono działanie dokumentu handlowego w zakresie ustalania terminu płatności w przypadku, gdy w definicji dokumentu włączono liczenie terminu od daty otrzymania. Dotychczas w takim przypadku zmiana daty otrzymania w wystawianym dokumencie nie powodowała odpowiedniej zmiany terminu płatności.
Dodatki
- EDI. Dodano standardową definicję komunikatu EDI INVOICE w standardzie UBL. Definicja obsługuje eksport i import faktur sprzedaży i zakupu wystawionych jako dokumenty handlowe.
Moduł: Kadry Płace
Nowa funkcjonalność
- Deklaracje podatkowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2018 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zaktualizowano wzorce wydruków deklaracji PIT oraz oświadczeń obowiązujących od 01.01.2019 roku. Nowe wzory należy stosować do przychodów uzyskanych od dnia 01.01.2018 roku:
- deklaracje podatkowe: PIT-4R (8), PIT-8AR (7), PIT-8C (9), PIT-11 (24), PIT-R (19), IFT-1 (14), IFT-1R (14);
- załącznik do korekty deklaracji podatkowych ORD-ZU (3);
- oświadczenia: PIT-2 (5), PIT-3 (5).
Szczegółowe informacje dotyczące zmian w deklaracjach podatkowych znajdziecie Państwo Tutaj.
1. Zmiany dotyczące deklaracji PIT-11 oraz PIT-8C. W związku z przeniesieniem przychodów wykazywanych dotychczas na PIT-8C na deklarację PIT-11, w programie wprowadzono zmiany:
a) w konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia na definicji elementów na zakładce Deklaracje (cd) uaktualniono opis:
- nazwę sekcji "Deklaracje PIT-8C" zmieniono na "Deklaracje PIT-11";
- nazwę pola "Opis rodzaju przychodu wykazywanego w części D:" zmieniono na "Opis rodzaju przychodu wykazywanego w części F:".
Przychody wykazywane do tej pory na deklaracji PIT-8C w części D, na deklaracjach obowiązujących od 01.01.2019 dla przychodów od 01.01.2018 będą wykazywane na deklaracji PIT-11 (24) w części F.
b) zmieniono nazwę pozycji PIT: "PIT-8C E. Informacja o wysokości wypłaconego stypendium, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 40b ustawy" na "PIT-11 E,G/PIT-4R 2. Stypendium (art. 21 ust.1 pkt 40b ustawy) E.10 (kwota opodatkowana)/ G (kwota nieopodatkowana)". Przychody z tytułu stypendium, które do tej pory były wykazywane na deklaracji PIT-8C w części F, na deklaracjach wystawianych od 01.01.2019 dla przychodów osiągniętych od 01.01.2018 będą wykazywane na deklaracji PIT-11(24). Kwota stypendium zwolniona z podatku będzie wykazywana w części G deklaracji PIT-11 (24), natomiast część opodatkowana w części E w pozycji 10 Inne źródła deklaracji PIT-11 (24).
2. Zmiany dotyczące deklaracji PIT-8AR:
a) Jeżeli na miesięcznych deklaracjach PIT-8AR za 2018 rok naliczanych w wersji 6 wystąpiła wartość w pozycji "14. Inne należności niewymienione w wierszach 1-13", to przy przeliczeniu deklarację PIT-8AR za grudzień 2018 w wersji 7 obowiązującej od dnia 01.01.2019 dla przychodów od 01.01.2018, pojawi się komunikat: "Dla starej pozycji PIT "14. Inne należności ..." została naliczona wartość. Należy przeliczyć deklarację w nowej wersji PIT-8AR(7) za miesiąc:....". Komunikat jest związany z wydzieleniem przychodów z tytułu umów ryczałtowych z Innych należności do nowej pozycji "6. Należności z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy z umów zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy)" na deklaracji PIT-8AR (7).
b) Pozycja z deklaracji PIT-8AR w wersji 6: "PIT-8AR 7.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), odsetki i dyskonto od papierów wartościowych (art.30a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy)" została rozdzielona na deklaracji PIT-8AR w wersji 7 na dwie pozycje:
- PIT-8AR 12.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), (art. 30a ust. 1 pkt. 1 ustawy);
- PIT-8AR 13.Odsetki i dyskonto od papierów wartościowych (art. 30a ust. 1 pkt. 2 ustawy).
Uwaga: Wartości wykazane w pozycji "PIT-8AR 7.Odsetki od pożyczek ..." na deklaracji PIT-8AR w wersji 6, zostaną przeniesione do pozycji "PIT-8AR 12.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), (art. 30a ust. 1 pkt. 1 ustawy)" deklaracji PIT-8AR w wersji 7.
c) Dodano nowe pozycje PIT:
- PIT-8AR 10.Odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji (art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy)
- PIT-8AR 11.Odprawy lub odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zarządzania (art. 30 ust. 1 pkt 16 ustawy)
- PIT-8AR 12.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), (art. 30a ust. 1 pkt. 1 ustawy)
- PIT-8AR 13.Odsetki i dyskonto od papierów wartościowych (art. 30a ust. 1 pkt. 2 ustawy).
d) Zmieniono nazwę pozycji PIT: "PIT-8AR 7.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), odsetki i dyskonto od papierów wartościowych (art.30a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy)" na nazwę "s PIT-8AR 7.Odsetki od pożyczek (z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej), odsetki i dyskonto od papierów wartościowych (art.30a ust.1 pkt 1 i 2 ustawy)". Dodatkowo pozycja została zablokowana, aby dla nowych elementów wynagrodzenia nie można było jej użyć.
e) W konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia, Rodzaj: Umowa wprowadzono zmiany:
- zaktualizowano nazwy elementów wynagrodzenia zgodnie z pozycjami znajdującymi się na wzorcu deklaracji PIT-8AR obowiązującym od 01.01.2019 roku;
- zablokowano definicję elementu "PIT-8A.07.Odsetki od pożyczek";
- dodano dwa nowe elementy wynagrodzenia:"PIT-8A.12.Odsetki od pożyczek" oraz "PIT-8A.13.Odsetki i dyskonto od papierów".
3. Uaktualniono nazwy pozycji PIT, w związku ze zmianą kolejności wierszy wykazywania przychodów na deklaracjach PIT-4R, PIT-8AR oraz przeniesieniem przychodów z deklaracji PIT-8C na deklarację PIT-11.
4. W konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Deklaracje/PIT-ogólne w sekcji "Dane płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku" dodano parametr "Stanowisko służbowe". Po uzupełnieniu w konfiguracji danych płatnika, do podpisów deklaracji PIT będzie pobierane Imię, Nazwisko, Stanowisko służbowe. Jeżeli dane płatnika są pobierane z operatora aplikacji, to stanowisko można również przypisać do operatora. W Narzędzia/Opcje/Systemowe na formularzu danego operatora, na zakładce Kadry i płace, w sekcji "Kadrowo-płacowe ustawienie operatora" dodano parametr "Stanowisko służbowe".
5. Na formularzach deklaracji PIT-11(23), PIT-R(18), PIT-8C(8), IFT-1(13), IFT-1R(13), PIT-4R(7), PIT-8AR(6) dodano weryfikatory sprawdzające czy wybrana deklaracja jest sporządzana z odpowiednią datą oraz za okres zgodny z obowiązywaniem deklaracji. Wskazane deklaracje podatkowe obowiązują do 31.12.2018 roku za okres od 01.01.2016 roku do 31.12.2018 roku za wyjątkiem deklaracji PIT-4R(7), która obowiązuje za okres od 01.01.2018 roku do 31.12.2018 roku. Przy próbie przeliczenia wymienionych deklaracji podatkowych z dniem 01.01.2019 roku pojawi się następujące ostrzeżenie: "Wybrana deklaracja powinna zostać złożona do 31.12.2018. Po tej dacie należy przygotować deklarację w następnej wersji" i dodatkowo jeżeli wskazany na formularzu deklaracji okres jest nieprawidłowy: "Wybrana deklaracja obowiązywała w okresie 01.01.2016....31.12.2018". Przygotowanie deklaracji podatkowej o nieprawidłowym numerze skutkuje brakiem możliwości wysłania jej drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego.
6. Uporządkowano wyświetlanie w gałęzi Kadry i płace/Deklaracje PIT na listach IFT-1R oraz IFT-1 pod drukarką deklaracji zgodnie z rodzajem listy. Na liście Deklaracje PIT/IFT-1R pod drukarką będą dostępne wyłącznie deklaracje IFT-1R natomiast na liście Deklaracje PIT/IFT-1 pod drukarką będą dostępne wyłącznie deklaracje IFT-1.
7. Umożliwiono przygotowanie wydruku deklaracji PIT-11(24) wraz z deklaracją PIT-R(19) w przypadku gdy deklaracja PIT-R stanowi załącznik do deklaracji PIT-11. W tym celu do parametrów wydruku deklaracji PIT-11 dodano parametr "Drukować PIT-R" z opcjami do wyboru TAK/NIE . Domyślnie parametr przyjmuje opcje NIE co oznacza, że wydruk deklaracji PIT-R nie będzie drukowany razem z deklaracją PIT-11.
8. Uaktualniono wydruki:
a) Informacja miesięczna PIT-4R (8), dostępny pod drukarką na deklaracji PIT-4R (8) z listy Kadry i płace/Deklaracje PIT/PIT-4R;
b) Informacja miesięczna PIT-8AR (7), dostępny pod drukarką na deklaracji PIT-8AR (7) z listy Kadry i płace/Deklaracje PIT/PIT-8AR.
UWAGA: Do nowych wzorców deklaracji podatkowych składanych po dniu 01.01.2019 za rok 2018 nie zostały udostępnione schematy do wysyłki elektronicznej. Możliwość elektronicznej wysyłki zostanie udostępniona w kolejnej wersji programu po publikacji wzorców przez Ministerstwo Finansów. Na ten moment przy próbie wygenerowanie e-deklaracji do nowych wzorów deklaracji podatkowych, w programie pojawi się komunikat np.: "Nie można odnaleźć pliku 'C:\Program Files (x86)\Soneta\numer wersji\Aspx\eDeklaracje\PIT-8AR(7)_v1-0e.aspx'.".
- Kartoteka pracownika/Deklaracje/Bilans otwarcia deklaracji PIT. Umożliwiono wprowadzenie bilansu otwarcia dla deklaracji podatkowej PIT-11. W kartotece pracownika w gałęzi "Deklaracje" dodano zakładkę: Bilans otwarcia deklaracji PIT, na której został udostępniony formularz umożliwiający ręczne wprowadzenie kwot niezbędnych do przygotowania prawidłowej deklaracji PIT-11.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj. - 50% koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z ustawą z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2126) od 01 stycznia 2019 roku zmianie ulega zasada opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku składania przez pracownika oświadczenia o przekroczeniu I przedziału skali i niestosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodu. Dotychczas w przypadku złożenia przez pracownika oświadczenia o zaprzestaniu naliczania 50% kosztów uzyskania przychodów skutkowało nie naliczaniem wskazanych kosztów od kolejnego miesiąca podatkowego. Obecnie oświadczenie będzie stosowane od miesiąca, w którym pracownik otrzymał oświadczenie, albo od następnego miesiąca, jeżeli w miesiącu otrzymania oświadczenia płatnik nie miał możliwości pobrać zaliczki bez pomniejszenia o 50% koszty uzyskania przychodów. W celu wskazania konkretnego dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie w kartotece pracownika na zakładce Kadry/Dane podatkowe w parametrze "Nie naliczaj kosztów 50% począwszy od" umożliwiono wskazanie konkretnej daty. Dotychczas w wskazanym parametrze mógł być wybierany wyłącznie miesiąc danego roku.
Przykład.
Pracownik złożył oświadczenie o przekroczeniu I przedziału skali podatkowej i niestosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodu w dniu 15 lutego 2019 roku. Pracownik Kadr wykonał aktualizację kartoteki pracownika na dzień 15 lutego 2018 roku i na zakładce Kadry/Dane podatkowe w parametrze "Nie naliczaj kosztów 50% począwszy od" wprowadził datę 15 luty 2019 roku. Ponieważ wypłata jest naliczana z przesunięciem czyli do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni w wypłacie naliczonej za styczeń 10 lutego 2019 roku są uwzględnione 50% koszty uzyskania przychodu. Natomiast z końcem lutego 2019 roku zostanie pracownikowi dodatkowo wypłacona premia. Ponieważ premia ta będzie rozliczona po złożeniu przez pracownika oświadczenia więc w wypłacie rozliczającej premie nie będą uwzględnione 50% koszty uzyskania przychodu.
Uwaga: Jeżeli w parametrze "Nie naliczaj kosztów 50% począwszy od" (kartoteka pracownika/Kadry/Dane podatkowe) w poprzednich wersjach był wskazany konkretny miesiąc wówczas w wyniku konwersji bazy do wersji 15.1 zostanie w parametrze tym ustawiony pierwszy dzień tego miesiąca. Przykładowo jeżeli w wskazanym parametrze był ustawiony miesiąc: "sierpień 2018" roku to wówczas po konwersji będzie to data: "01.08.2018". - Obniżona podstawa składek ZUS. Obsłużono naliczanie obniżonej podstawy składek ZUS zależnej od przychodu, dla właścicieli wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 01.01.2019 roku.
1. W konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Składki ZUS (wskaźniki) dodano nową sekcję "Ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą" oraz nowy parametr "Współczynnik podstawy obniżonych składek". Współczynnik obowiązuje od 01.01.2019 oraz przyjmuje wartość 0,5083 w roku 2019. Współczynnik będzie wykorzystywany do wyliczenia obniżonej podstawy składek ZUS zależnej od przychodu.
2. W kartotece właściciela na zakładce Właściciel dodano nowe parametry:
- "Podstawa składek na ubezpieczenia społeczne zależna od przychodu" - należy uzupełnić kwotę przychodu właściciela za poprzedni rok kalendarzowy.
- "Dni prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku" - należy uzupełnić liczbę dni prowadzenia działalności w poprzednim roku kalendarzowym. Dni są również zliczane z wprowadzonego zatrudnienia w kartotece właściciela, jeżeli dana osoba była już rozliczana w programie.
3. Dodatkowo dodano weryfikatory:
a) Jeżeli w polu "Podstawa składek na ubezpieczenia społeczne zależna od przychodu" zostanie uzupełniona wyższa kwota przekraczająca trzydziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, to pojawi się ostrzeżenie na żółto: "Nie można skorzystać z obniżenia podstawy składek na ubezpieczenia społeczne. Kwota przychodu z poprzedniego roku ( Kwota ...) nie może przekraczać trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku w przeliczeniu na liczbę dni prowadzonej działalności (63 000,00)". W programie będzie sprawdzany warunek, czy uzupełniona kwota przychodu w przeliczeniu na liczbę dni prowadzenia działalności w poprzednim roku kalendarzowym jest mniejsza niż trzydziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.
b) Jeżeli w polu "Dni prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku" zostanie wyliczona bądź uzupełniona mniejsza liczba niż 60, to oznacza, że nie został spełniony warunek uprawniający do skorzystania z obniżonej podstawy składek ZUS zależnej od przychodu i pojawi się ostrzeżenie na żółto: "Nie można skorzystać z obniżenia podstawy składek na ubezpieczenia społeczne. W poprzednim roku kalendarzowym działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż 60 dni."
4. Dodatkowo na formularzu wypłaty dla elementu "Dochód deklarowany" została dodana zakładka "Zapis obliczeń", na której można podejrzeć wyliczenie obniżonej podstawy składek ZUS. Obniżona podstawa składek ZUS zależna od przychodu będzie wyliczana według wzoru:
(przychód za poprzedni rok kalendarzowy/liczbę dni prowadzenia działalności w poprzednim roku kalendarzowym) x 30.
Tak wyliczona kwota zostanie pomnożona przez "współczynnik podstawy obniżonych składek", pobrany ze wskaźników w konfiguracji. Następnie ta wartość zostanie porównana czy jest wyższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia oraz niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Najniższa podstawa wymiaru składek nie może być bowiem niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok.
Uwaga: Dla właściciela, który od 01.01.2019 będzie korzystał z obniżonej podstawy składek społecznych zależnych od przychodu, należy wprowadzić aktualizację kartoteki pracownika, a następnie należy uzupełnić powyższe parametry. Wyliczenia obniżonej podstawy składek ZUS obowiązują od 01.01.2019 roku.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20.07.2018 o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj. - Deklaracje ZUS. Wprowadzono zmiany w tytułach ubezpieczeń oraz przyczynach rozwiązania stosunku pracy, które będą uwzględniane na nowych wzorach deklaracji ZUS, wprowadzanych od 01.01.2019 roku.
1. Uaktualniono nazwy oraz dodano nowe kody tytułów ubezpieczenia:
- 05 90 - osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą niemająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu;
- 05 92 - osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą mająca ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu;
- 18 12 - doktorant, podlegający z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu;
- 18 13 - doktorant, podlegający z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu.
2. Umożliwiono uzupełnienie dodatkowych informacji do przyczyny rozwiązania stosunku pracy:
a) w konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Przyczyny rozwiązania umowy o pracę na formularzu danej przyczyny dodano nowe pola:
- Podstawa prawna - z rozwijalnej listy umożliwiono wskazanie jednej z podstaw prawnych wymienionych w projekcie rozporządzenia;
- Kod zwolnienia - z rozwijalnej listy umożliwiono wskazanie jednej z podstaw prawnych wymienionych w projekcie rozporządzenia;
- Strona z inicjatywy, której nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - należy wybrać jedną z dostępnych opcji: Pracodawca, Pracownik lub Nie dotyczy.
b) w kartotece pracownika na zakładce Etat/Rozwiązanie umowy dodano nowe pola:
- Podstawa prawna - z rozwijalnej listy umożliwiono wskazanie jednej z podstaw prawnych wymienionych w projekcie rozporządzenia;
- Kod zwolnienia - z rozwijalnej listy umożliwiono wskazanie jednej z podstaw prawnych wymienionych w projekcie rozporządzenia;
- Strona z inicjatywy, której nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - należy wybrać jedną z dostępnych opcji: Pracodawca, Pracownik lub Nie dotyczy.
Jeżeli w konfiguracji programu dla zdefiniowanych przyczyn rozwiązania umowy o pracę zostaną przypisane nowe pozycje (Podstawa prawna Kod zwolnienia, Strona inicjatywy), to w przypadku uzupełniania w kartotece pracownika przyczyny rozwiązania umowy, pozostałe pola automatycznie zostaną uzupełnione.
Uwaga: Należy zweryfikować przypisanie Podstawy prawnej, Kodu zwolnienia oraz z czyjej strony został rozwiązany stosunek, do poszczególnych przyczyn nieobecności zdefiniowanych standardowo w konfiguracji programu.
Podstawa Prawna: Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów z dnia 07.11.2018 r. - Wskaźniki. Uaktualniono wskaźniki:
1. Obowiązujące od 01.12.2018 roku:
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie: 4580,20 zł
Podstawa prawna: Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2018 r.
- Minimalne wynagrodzenie uczniów:
I rok nauki – 183,21 zł
II rok nauki – 229,01 zł
III rok nauki – 274,81 zł
Podstawa prawna: Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
2. Obowiązujące od 01.01.2019 roku:
- Minimalne wynagrodzenie pracownika: 2250,00 PLN
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1794).
- Minimalna stawka godzinowa dla osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług: 14,70zł.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1794).
- Średnia miesięczna norma czasu pracy służąca do wyliczenia ekwiwalentu za czas niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego: 20,92.
Podstawa prawna: Rozporządzenia MPiPS z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 ze zm.). Zgodnie, z którego treścią, w celu obliczenia współczynnika od liczby dni w danym roku kalendarzowym odejmuje się łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzielony jest przez 12.
- Minimalna podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą:
a) Na ubezpieczenie społeczne: 2859 zł
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2019 oraz przyjętej do jej ustalania kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
b) Na ubezpieczenie społeczne (rozpoczęcie działalności): 675 zł
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 1794).
- Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęty do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 roku: 99,1%.
Podstawa prawna: Obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 listopada 2018 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2019 r.
- Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2019 wynosi 142 950 zł.
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2019 oraz przyjętej do jej ustalania kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
- Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w roku 2019 wynosi 4765 zł.
Podstawa prawna: Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2019 oraz przyjętej do jej ustalania kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. - Import nieobecności z PUE. Zmodyfikowano mechanizm importu nieobecności z PUE. Obecnie sprawdzany jest wiek dziecka, nad którym sprawowana jest opieka. W przypadku, gdy importowana zostanie nieobecność z kodem opieki 1 - to jeżeli różnica między datą urodzenia a datą wystawienia zwolnienia jest poniżej 14 lat - wówczas zostanie zaimportowana nieobecność z przyczyną „Opieka sprawowana nad dzieckiem w wieku do lat 14”. Jeśli różnica między datą urodzenia a datą wystawienia zwolnienia jest powyżej 14 lat wówczas nieobecność zostanie zaimportowana z przyczyną „Opieka sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny”.
Dodatkowo zmodyfikowano import nieobecności dla kartoteki przeniesionej do archiwum. W przypadku, gdy dana kartoteka znajduje się w archiwum przy próbie zaczytania nieobecności z PUE pojawi się odpowiedni komunikat w logu, przykładowo: "Kartoteka pracownika przeniesiona do archiwum (pesel: 84111206786, paszport: AUX941407)". Nieobecności dla kartotek pracowników, które znajdują się w archiwum nie będą importowane. - Wypłata pracownika. W formularzu naliczania wypłat generowanym po naliczeniu zbiorczo wypłat na liście pracowników w Kadrach na zakładce "Błędy naliczania" dodano informacje o treści "Wypłaty nie zostały naliczone!!!". Na wskazanej zakładce znajduje się lista pracowników, dla których wypłata nie została naliczona wraz z wskazaną przyczyną braku możliwości naliczenia wypłaty. Komunikat ma na celu zwrócenie uwagi użytkownika, że dla wymienionych pracowników wypłaty nie zostały naliczone i tym samym należy zweryfikować powód braku możliwości przygotowania wypłat.
Zmiana funkcjonalności
- Umowy cywilnoprawne. Usprawniono mechanizm kopiowania umów cywilnoprawnych poprzez czynność "Kopiuj umowy..." dostępną z poziomu kartoteki zleceniobiorcy na zakładce Umowy/Umowy oraz na liście Kadry/Umowy. W poprzednich wersjach programu w przypadku skopiowania umowy cywilnoprawnej tytuł ubezpieczenia dla nowej umowy pobierany był z konfiguracji Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Ogólne/sekcja: Umowy cywilnoprawne. Aktualnie kopiowana umowa pobiera tytuł ubezpieczenia z poprzedniej umowy. Jeżeli natomiast zleceniobiorcą jest pracownik naszej firmy wówczas kod ubezpieczenia do skopiowanej umowy pobierany jest z kartoteki pracownika z zakładki Etat/Ubezpieczenia.
- Kartoteka pracownika/Płace/Koszty autorskie. W kartotece pracownika na zakładce Płace/Koszty autorskie zmieniono nazwę kolumny "Kwota" na "Podstawa". Zmiana nazwy ma na celu jednoznaczne wskazanie użytkownikowi, że wprowadzana w kolumnie wartość jest podstawą, od której są naliczane 50% koszty autorskie.
Poprawione funkcje
- Koszty uzyskania przychodów. Poprawiono nieprawidłowe wyliczanie podwójnych kosztów uzyskania przychodów w sytuacji naliczania korekty listy płac przy użyciu opcji: edycja miesiąca ZUS. W przypadku konieczności skorygowania rodzaju rozliczonej na wypłacie nieobecności przy użyciu edycji miesiąca ZUS na wypłacie korygowanej nadmiarowo były naliczane koszty uzyskania przychodu. W przedstawionym przypadku program nie weryfikował kosztów uzyskania przychodów naliczonych na wcześniejszej wypłacie do tego samego miesiąca podatkowego.
Przykład.
Pracownik w miesiącu wrześniu ma wprowadzoną nieobecność "Urlop bezpłatny (art 174 kp)" na okres od 26 do 28 września 2018 roku. Wypłata została naliczona 28 września za okres września. W wypłacie zostały rozliczone pełne koszty uzyskania przychodu. Następnie w miesiącu październiku pracodawca otrzymuje informację, że w okresie od 26 do 28 września 2018 roku pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym. W wyniku dostarczenia zwolnienia zostaje naniesiona korekta na nieobecności "Urlop bezpłatny (art 174 kp)". W pierwszej kolejności zostaje naliczona wypłata 31 października za okres października. Na wypłacie tej zostają naliczone pełne koszty uzyskania przychodów. Korekta do miesiąca września zostaje naliczona w drugim kroku z następującymi ustawieniami: data naliczenia korekty to 31 październik, edycja miesiąca ZUS: TAK, rozliczenie ZUS za: wrzesień 2018, okres to 1….30.09.2018. Na wypłacie korygującej nadmiarowo liczone są koszty uzyskania przychodu mimo, że w miesiącu październiku zostały naliczone na wypłacie przygotowanej 31 października za okres października. - Ekwiwalent za czas urlopu. Poprawiono wyliczenie ekwiwalentu za czas niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego w przypadku gdy pracownik w miesiącu, za który był wypłacony ekwiwalent miał wykonaną aktualizację kartoteki z powodu zmiany wymiaru etatu. Dotychczas w omawianym przypadku podstawa ekwiwalentu była liczona z uwzględnieniem średniej normy miesięcznej wyliczanej na podstawie wymiaru etatu przed aktualizacją. Obecnie aby kwota ekwiwalentu za czas urlopu wypoczynkowego została prawidłowo naliczona należy w kartotece pracownika na zakładce Etat/Dodatki dodać dodatek "Ekwiwalent za czas urlopu" wpisując w okresie okres po zmianie wymiaru etatu. Jeżeli ekwiwalent zostanie dodany w prawidłowy sposób wyliczenie podstawy ekwiwalentu będzie uwzględniało średnią normę miesięczną wyliczoną z uwzględnieniem wymiaru etatu po aktualizacji.
Dodatkowo poprawiono naliczenie ekwiwalentu za czas niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego dla pracownika zwalnianego w trakcie miesiąca. W wskazanym przypadku w wersji 15.0 wartość podstawy ekwiwalentu za czas urlopu była niesłusznie dopełniana co skutkowało zawyżeniem wartości naliczonego na wypłacie ekwiwalentu za czas urlopu.
Wydruki
- Zaświadczenia ZUS. Zaktualizowano zgodnie z opublikowanymi wzorcami dostępnymi na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych następujące wydruki:
- "Podstawa naliczania zasiłków (ZUS Z-3)" oraz "Podstawa naliczania zasiłków (ZUS Z-3a)": raporty dostępne pod drukarką z poziomu otwartego formularza nieobecności ZUS;
- "Deklaracja ZUS Z-3b" oraz "Oświadczenie ZUS Z-10": raporty dostępne z poziomu listy pracowników/właścicieli w Kadrach pod drukarką w sekcji Dokumenty/ZUS;
- "Oświadczenie ZUS Z-15a" oraz "Oświadczenie ZUS Z-15b": raporty dostępne z poziomu kartoteki pracownika pod drukarką w sekcji Dokumenty/ZUS. - Deklaracja PIT-11(24). Umożliwiono przygotowanie wydruku deklaracji PIT-11(24) wraz z deklaracją PIT-R(19) w przypadku gdy deklaracja PIT-R stanowi załącznik do deklaracji PIT-11. W tym celu do parametrów wydruku deklaracji PIT-11 dodano parametr "Drukować PIT-R" z opcjami do wyboru TAK/NIE . Domyślnie parametr przyjmuje opcje NIE co oznacza, że wydruk deklaracji PIT-R nie będzie drukowany razem z deklaracją PIT-11.
- Informacja miesięczna PIT-4R/Informacja miesięczna PIT-8AR. W związku z aktualizacją deklaracji podatkowych PIT-4R oraz PIT-8AR uaktualniono wydruki:
a) Informacje miesięczną PIT-4R (8) dostępną pod drukarką na formularzu deklaracji PIT-4R (8) z listy Kadry i płace/Deklaracje PIT/PIT-4R;
b) Informacje miesięczną PIT-8AR (7) dostępną pod drukarką na formularzu deklaracji PIT-8AR (7) z listy Kadry i płace/Deklaracje PIT/PIT-8AR.
- Umowa o pracę. Zmieniono wykazywanie liczby dopuszczalnych nadgodzin na wydruku "Umowa o pracę" w mechanizmie XtraReports. Do tej pory w podpunkcie 6 do punktu 1 niezależnie od wymiaru etatu wyświetlana była roczna liczba dopuszczalnych nadgodzin. Obecnie informacja ta jest uzupełniana w następującej formie, przykładowo "Norma dobowa: 6:00, norma tygodniowa: 30:00/6:00" tylko w przypadku umowy na niepełny etat. Wydruk "Umowa o pracę" dostępny jest na liście pracowników w Kadrach oraz z poziomu kartoteki pracownika pod drukarką w sekcji "Dokumenty".
- Pasek wypłaty. Zmodyfikowano raport "Pasek wypłaty" dostępny z poziomu Kadry i płace/Płace/Wypłaty oraz Kadry i płace/Płace/Listy płac. W przypadku wystąpienia znaku specjalnego "&" na wydruku nie było możliwe wygenerowanie raportu do arkusza Excel.
- Świadectwo pracy. Usprawniono mechanizm modyfikacji wydruku świadectwa pracy w formacie XtraReports dostępnego w kartotece pracownika na zakładce "Dokumenty dodatkowe". W poprzednich wersjach w przypadku skopiowania wydruku w formacie XtraReports były blokowane obie definicje dokumentu co uniemożliwiało przygotowaniem wydruku świadectwa pracy.
- Informacja o wysokości przychodów emeryta lub rencisty do ZUS. Rozbudowano wydruk "Informacja o wysokości przychodów emeryta lub rencisty do ZUS". Raport pobiera dodatkowe dane wprowadzone w kartotece pracownika na zakładce Kadry/Dane ubezpieczeniowe pozostałe z sekcji "Pracownik uprawniony do dodatkowych świadczeń ZUS". Informacje te prezentowane są w dolnej części wydruku i zawierają dane takie jak: Rodzaj świadczenia, Okres na który przyznano świadczenie, Numer świadczenia. Raport dostępny jest na liście pracowników w Kadrach oraz z poziomu kartoteki pracownika pod drukarką w sekcji "Wynagrodzenia i zasiłki".
- Deklaracje GUS. Dokonano poprawek w działaniu wydruków dostępnych na liście pracowników w Kadrach pod drukarką w sekcji GUS. Zmiany dotyczą następujących raportów:
- Zestawienie GUS DG-1. W zestawieniu poprawiono zasadę wykazywania pracowników przejętych w myśl art. 23’ KP. Pracownicy są wykazani w zestawieniu według daty przejęcia, którą uzupełnia się w kartotece pracownika na zakładce Etat/Inne dane. Przed wprowadzeniem zmian pracownicy byli wykazywani bez uwzględnienia daty przejęcia.
- Zestawienie GUS Z-02. W zestawieniu informacje na temat wypłaconych należności będą wykazywane według okresu elementu a nie jak dotychczas według daty wypłaty.
- Zestawienie GUS Z-03. Poprawiono zestawienie w zakresie uwzględniania elementów okresowych wypłaconych po dacie zakończeniu zatrudnienia pracownika. Na wydruku przed wprowadzeniem zmian elementy okresowe wypłacane po dacie zakończenia zatrudnienia pracownika nie były wykazywane. Przykładowo jeżeli pracownik pracował do 31.12.2017 roku a premia kwartalna wypłacana jest z 3 miesięcznym opóźnieniem czyli została wypłacona w miesiącu marcu 2018 roku, wskazany element wynagrodzenia dotychczas nie był wykazywany na zestawieniu a powinien znaleźć się na zestawieniu GUS Z-03 za pierwszy kwartał 2018 roku.
- Zestawienie GUS Z-06. Zmiany na zestawieniu dotyczą zliczania pracowników w dziale 5 punkt 24 „Zatrudnieni, którzy w ciągu roku zmieniali etat z pełnego na niepełny”. W wskazanym punkcie nie powinny zostać wykazywane osoby, które po ponownym zatrudnieniu otrzymały inny wymiar etatu. W punkcie 24 w dziale 5 zestawienia GUS Z-06 należy wykazać wyłącznie pracowników, którzy zmieniali wymiar etatu w ciągu roku bez ponownego zatrudnienia. Przykładowo pracownik zatrudniony do 27.11.2018 roku na 1/1 etatu, informacja o wyrejestrowaniu została wprowadzona. Pracownik ponownie zatrudniony został 01.12.2018 roku na 3/4 etatu. Na zestawieniu GUS Z-06 pracownik nie powinien zostać wykazany w Dziale 5 w punkcie 24.
Dodatkowo na zestawieniu GUS Z-06 należy uwzględnić pracowników skazanych na karę pozbawienia wolności, osadzonych w zakładach karnych. Pracownik, który w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne w parametrze „Zatrudnienie na podstawie” ma wskazaną opcję „Skierowania do pracy” oraz w parametrze „Rodzaj zatrudnienia” opcję „Więzień lub aresztowany” zostanie uwzględniony w Dziale 1 „Zatrudnienia i wynagrodzenia”, Dziale 3 „Czas pracy" oraz w Dziale 4 "Pracujący - stan w dniu 31 XII”.
Uwaga: Program umożliwia przygotowanie podkładki pod sprawozdanie GUS Z-12. W celu skonfigurowania raportu ułatwiającego wypełnienie danymi sprawozdania GUS Z-12 należy skontaktować się z autoryzowanym Partnerem. - ERP-7 - Kapitał początkowy. W celu umożliwienia prawidłowego wykazania wypłaconych elementów wynagrodzenia w wydruku "ERP-7 - Kapitał początkowy" w tabelce w kolumnie 5. "Kwoty składników wynagrodzenia - należnych za dany rok kalendarzowy, wypłaconych obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy..." dodano w konfiguracji elementu wynagrodzenia (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Elementy wynagrodzenia) na zakładce "Deklaracje" w parametrze "Kod składnika wynagrodzenia (deklaracja ERP-7)" opcje "Skł. bez ZUS w okr. nieob.". Raport "ERP-7 - Kapitał początkowy" dostępny jest pod drukarką na liście pracowników w Kadrach oraz z poziomu kartoteki pracownika.
Dodatki
- Koszty projektów. Poprawiono opis analityczny dla elementów wynagrodzenia, które w konfiguracji na zakładce "Ogólne" w parametrze "Wpływa na kwotę do wypłaty" mają wskazaną opcje NIE. Dotychczas przy generowaniu opisu analitycznego tworzony był opis Wynagrodzenie (Brutto) oraz Narzuty(ZUS). Obecnie dla wskazanych elementów wynagrodzenia będzie tworzony wyłącznie opis Narzuty(ZUS) ponieważ w takim przypadku wyłącznie narzuty stanowią koszt.
Moduł: Kasa
Zmiana funkcjonalności
- Przelewy. Na parametrach eksportu przelewu przywrócono widoczność pola Numer paczki. Pole to pozwala wpływać na przygotowanie pliku przelewu, jeżeli w definicji eksportu przelewów znajdują się odwołania do tego pola.
Poprawione funkcje
- Przelewy. Poprawiono działanie weryfikatora pola numer Rachunku bankowego na formatce przelewu (na liście Ewidencja Środków Pieniężnych/Przelewy). Dotychczasowe działanie weryfikatora przy specyficznych scenariuszach użytkownika powodowało ich uruchamianie, co uniemożliwiało zapisanie przelewów.
- Preliminarz płatności. Poprawiono mechanizm obliczania preliminarza płatności w oparciu o cechę grupującą. Po uzupełnieniu pola Cechy grupujące znajdującego się w Narzędzia/Opcje/Ewidencje ŚP/Preliminarz/Ogólne automatycznie tworzą się cechy hierarchiczne dla tabeli Platnosci oraz Zaplaty. Uzupełnione cechy na poszczególnych płatnościach czy zapłatach można wykorzystać do odpowiedniego grupowania danych źródłowych preliminarza.
Filtr zawierający cechy grupujące do obliczania preliminarza znajdują się w Ewidencja Środków Pieniężnych/Preliminarz/Dokumenty Preliminarza (lub Pozycje Preliminarza) Preliminarz płatności/Cecha grupująca.
Dodatki
- Import Wyciągów Bankowych. Dodano nowy filtr importu wyciągów bankowych: Santander (MT940).
- Import Wyciągów Bankowych. Dodano wariant 1 do filtra importu wyciągów bankowych Przelewy 24 (XLS) umożliwiający import pliku bez nagłówka z datą.
- Import Wyciągów Bankowych. Zmodyfikowano filtr BRE (MT940) dostosowując go do obsługi nowych podpól opisujących operację.
- Webservice. W funkcjonalności Bankowość elektroniczna został (lista Ewidencja Środków Pieniężnych/Bankowość elektroniczna) poprawiony kontekst odczytywania zaznaczonej ewidencji. Wywołanie czynności, dostępnych na liście Bankowość elektroniczna, dla zaznaczonego rekordu powodował poprawne pobranie danych dla pierwszej zaznaczonej pozycji. Dla kolejnych zaznaczonych rekordów dane zaczytywane były z pierwszej zaznaczonej pozycji na liście. Kontekst zaznaczenia rekordu nie zmieniał się aż do wygaśnięcia sesji. Z tego względu poprawiono obsługę odświeżania kontekstu.
- Webservice. Do czynności "Sprawdź saldo" dostępnego z listy Bankowość elektroniczna dodano wskaźnik uwzględniający wartość dodatnią i ujemną (DEBIT/CREDIT).
Wcześniej czynność pobierała samą wartość liczbową. W przypadku ujemnego salda na koncie można było mieć wrażenie, że saldo jest dodatnie.
Moduł: Księgowość
Nowa funkcjonalność
- Deklaracja CIT-8. Zaktualizowano formularze, wydruki i schematy eDeklaracji dla deklaracji CIT-8 do wersji 26 oraz załączników: CIT-8/O do wersji 13, CIT-8/BR do wersji 4, CIT-D do wersji 6 oraz CIT-ST do wersji 7.
Deklaracja CIT-8 została rozbudowana o wyszczególnienie kwot dotyczących zysków kapitałowych. Zyski kapitałowe w deklaracji wyliczane są na podstawie odrębnego zestawienia CIT8ZK zdefiniowanego na liście Księgowość/Definicje zestawień księgowych. Informację o zyskach kapitałowych zawiera również załącznik CIT-8/O.
Opublikowano także formularze, wydruki i schematy eDeklaracji dla nowych załączników do CIT-8(26): CIT-MIT(Informacja o środkach trwałych oraz przychodach składana przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 24b ustawy), CIT/8S(Informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia) oraz CIT/8SP(Informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia).
Zmiany zostały zrealizowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2018 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1268).
Nowe formularze mają zastosowanie dla osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2018 r.
Uwaga: Użytkownicy, którzy w trakcie roku generowali zaliczki w oparciu o wzór CIT-8(25) podczas przejścia na wersję 26 deklaracji powinni sprawdzić poprawność wyliczenia wartości w kolejnych polach deklaracji, a w szczególności zweryfikować kwoty faktycznie zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Na formularzu deklaracji CIT-8 w sekcji G, dotyczącej należnych zaliczek oraz kwoty podatku wynikającej z art. 24b ustawy o CIT, po zaznaczeniu parametru Korekta pola pozostają edycyjne. Uzupełnianie ręczne pól w sekcji G stosowane będzie w przypadku podatników płacących zaliczki CIT w formie uproszczonej; podatników, którzy generowali dotychczas zaliczki na wersji CIT-8(25) przechodzących na wersję CIT-8(26) (możliwość wprowadzenia odpowiednich wartości dotyczących zaliczek i podatku z poprzednich okresów), podatników przechodzących na enova365 w trakcie roku (brak konieczności generowania zaliczek za poprzednie okresy). - Deklaracja CIT-8. Na formularzu deklaracji CIT-8(26) udostępniono czynność Przygotuj płatność - podatek art. 24b. Czynność dostępna jest na zatwierdzonej deklaracji. Po jej wykonaniu tworzy się dokument PK z zobowiązaniem o wartości zapłaconego podatku z danego miesiąca z sekcji G deklaracji (podatek wyliczany jest na podstawie załącznika CIT-MIT - Informacja o środkach trwałych oraz przychodach składanej przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 24b ustawy). Powstałą płatność można rozliczyć z zapłatą podatku.
- Deklaracja CIT-8.
Na formularzu deklaracji CIT-8(26) dodano nową sekcję: "Miesięczna zaliczka i podatek", w obrębie której możliwe jest wprowadzenie wartości faktycznie zapłaconej zaliczki na podatek dochodowy CIT za poprzedni miesiąc oraz wartości faktycznie zapłaconego podatku wynikającego z art. 24b ustawy o CIT w bieżącym miesiącu. W części tej prezentowana jest również kwota do zapłaty zaliczki na podatek CIT.
Parametry sekcji „Miesięczna zaliczka i podatek”:
- Zapłacona zaliczka za ostatni miesiąc – umożliwia wprowadzenie faktycznie zapłaconej zaliczki na podatek dochodowy CIT; domyślnie podpowiada się jako naliczona zaliczka za poprzedni miesiąc; wartość wprowadzona w tym polu przenosi się do sekcji G w wierszu „Zaliczka zapłacona”, w pozycji dotyczącej poprzedniego miesiąca/kwartału;
- Zapłacony podatek za bieżący miesiąc – umożliwia wprowadzenie faktycznie zapłaconego podatku wynikającego z art. 24b ustawy o CIT (wyliczonego na podstawie załącznika CIT-MIT do deklaracji CIT-8 - Informacja o środkach trwałych oraz przychodach składanej przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 24b ustawy); wartość wprowadzona w tym polu przenosi się do sekcji G w wierszu „Zapłacony podatek, o którym mowa w art. 24b ustawy”, w pozycji dotyczącej bieżącego miesiąca/kwartału; uzupełnienie pola powoduje pomniejszenie wartości zaliczki o wartość podatku w polu „Kwota do zapłaty zaliczki CIT (bieżący miesiąc)” oraz pomniejszenie płatności;
- Kwota do zapłaty zaliczki CIT (bieżący miesiąc) – prezentuje wartość zaliczki na podatek CIT w bieżącym miesiącu; wyliczenie kwoty do zapłaty zależne jest od wyliczonych danych w sekcji G deklaracji: - jeżeli „Zapłacony podatek, o którym mowa w art. 24b ustawy” jest większy od „Zapłaconej zaliczki” wartość w tym polu wynosi 0, - jeżeli „Należny podatek, o którym mowa w art. 24b ustawy” jest mniejszy od „Należnej zaliczki” wartość w tym polu jest równa różnicy „Należnej zaliczki” i „Zapłaconego podatku”; Pole: „Kwota do zapłaty zaliczki CIT (bieżący miesiąc)” jest podstawą do wygenerowania rozrachunku na zaliczkach;
- Skorygowana o poprzednie okresy – prezentuje wartość kwoty do zapłaty na poczet podatku CIT, z uwzględnieniem nadpłat i zaległości z poprzednich okresów;
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo: Tutaj
- Deklaracja CIT-10Z. Zaktualizowano formularz oraz schematy do wysyłki eDeklaracji dla deklaracji CIT-10Z do wersji 4, obowiązującej od 1.01.2018 r.
- Deklaracja IFT-2. Zaktualizowano formularz, wydruk oraz schematy do wysyłki eDeklaracji dla deklaracji IFT-2/IFT-2R do wersji 8, obowiązującej od 1.01.2018 r.
- Zestawienia księgowe.
Na liście Księgowość/Definicje zestawień księgowych dodano zestawienie o nazwie: „CIT-8 - zyski kapitałowe” (symbol: CIT8ZK) o typie: Systemowe. Zestawienie służy do wyliczenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów wynikających ze źródeł: zyski kapitałowe. Wyrażenia podpięte na poszczególnych pozycjach zestawienia wpływają na wyliczenie zaliczek oraz deklaracji rocznej CIT-8 w wersji 26, tj. - pozycje dot. przychodów z zysków kapitałowych (p. 39, 41, 43),
- pozycje dot. kosztów uzyskania przychodów z zysków kapitałowych (p. 49, 51, 53).
Uwaga: Podatnicy rozliczający się z dochodów pochodzących ze źródeł kapitałowych powinni odpowiednio zdefiniować zestawienie „CIT-8 - zyski kapitałowe” przed przystąpieniem do wyliczenia deklaracji CIT-8(26). - Ewidencja Ryczałtowa. Na podstawie Ustawy z dnia 9 kwietnia 2015r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 699) oraz Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2017 poz. 2175) w ramach Ewidencji ryczałtowej zostały dodane dwie dodatkowe stawki ryczałtu 2% i 12,5%.
W związku z powyższymi zmianami nowe stawki wprowadzono w konfiguracji (Opcje/KPIR/Ogólne), na dokumentach ewidencji (Ewidencja przychodu), formularzu zaliczki na podatek ryczałtowy oraz wydrukach: Ewidencja przychodów-wydruk szeroki, Zestawienie do PIT-28 oraz Zaliczka podatku zryczałtowanego.
Uwaga: W przypadku, gdy w konfiguracji zostały wprowadzone ww. stawki w miejsce stawek nieużywanych, należy po podniesieniu wersji skorygować kwoty wcześniej wprowadzone na tych stawkach, a następnie wprowadzić wartości na nowych standardowych stawkach. - Schematy księgowe. Dostosowano pobieranie predefiniowanych kwot schematu księgowego deklaracji rozliczeniowych do nowej wersji deklaracji CIT-8(26). Kwoty: CIT-8 Należny, CIT-8 Suma zaliczek, CIT-8 Suma zaliczek wpłaconych, CIT-8 Do zapłaty i CIT-8 Nadpłata pobierane są z odpowiednich pól deklaracji w zależności od jej wersji.
Zmiana funkcjonalności
- Złe długi VAT. Zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. z 2018, poz. 2244), z dniem 1 stycznia 2019r. skróceniu ulega termin korekty z tytułu tzw. złych długów VAT. Zgodnie z nowymi przepisami uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności następuje w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu płatności, określonego na umowie lub fakturze (dotychczasowy termin wynosił 150 dni). Skrócony termin dotyczy płatności, których nieściągalność zostaje uprawdopodobniona w terminie 90 dni po dniu 31 grudnia 2018r., zatem dotyczy również wierzytelności powstałych przed dniem 1 stycznia 2019, a dokładnie wierzytelności z terminami płatności 3.10.2018r lub późniejszymi. Dla wierzytelności z wcześniejszymi terminami płatności stosuje się korektę z tyt. złych długów VAT wg dotychczasowych zasad. Analogiczną korektę stosuję się w przypadku nieuregulowania należności.
W następstwie nowych przepisów, w programie enova365 wprowadzono zmiany umożliwiające zastosowanie nowego terminu korekty z tyt. złych długów VAT, w mechanizmach:
- korekty automatycznej: czynność: Generuj… na dokumencie ewidencji: Rozliczenie kasowe VAT (RKVE),
- korekty ręcznej: Czynności > Naliczanie > Ręcznych rozliczeń kasowych VAT...
Korekta z tyt. złych długów VAT wg nowych zasad uzależniona jest od daty operacji na dokumentach RKVE z datą operacji 1.01.2019r. lub późniejszymi.
- JPK. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (Dz.U. 2018 poz. 304) opatrywanie JPK podpisem nieweryfikowanym (przychodem) możliwe jest do dnia 31 grudnia 2018 r. W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2019 r. o próbie podpisania JPK wyżej wymienionym sposobem użytkownik zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem pojawiającym się na formatce generowania podpisu oraz w logu generowania czynności.
- Ewidencja pojazdów. Zaktualizowano stawki opłat za korzystanie ze środowiska zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Środowiska z dn. 3 października 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2019.
- Baza demo. Uaktualniono domyślny okres obrachunkowy baz demo na 2019 rok.
Poprawione funkcje
- Zestawienia księgowe. Poprawiono odświeżanie pola Lp. w pozycji nadrzędnej, znajdującego się na pozycjach zestawienia księgowego (Księgowość/Definicje zestawień księgowych). Pole Lp. w pozycji nadrzędnej nie odświeżało się w przypadku dodawania pozycji lub subpozycji i dokonywania zmiany pozycji w polu Pozycja nadrzędna na formularzu pozycji zestawienia księgowego.
- Import tabel. Poprawiono działanie czynności Importu tabel dla: kontrahentów, banków, urzędów skarbowych i urzędów celnych, wywoływanej z menu Narzędzia>Import tabel. Import nie wykonywał się, jeżeli na parametrach importu tabel w polu Baza danych, jako baza, z której pobierane są dane była wybrana pierwsza z listy baza. Aktualnie dane dla importu tabel są pobierane z każdej dostępnej na liście bazy danych.
Moduł: Praca Na Wielu Bazach
Dodatki
- Praca na wielu bazach. Poprawiono błąd polegający na usuwaniu wpisu konfiguracyjnego bazy slave w pliku Lista baz danych.xml, podczas wylogowania operatora z Pulpitu Klienta Biura Rachunkowego danej bazy slave. Problem dotyczył baz slave, które nie były zakładane z poziomu dodatku Praca na wielu bazach i które były widoczne w drzewie Foldery (bez dodatku). W efekcie uniemożliwiało to pracę w bazie poza dodatkiem Praca na wielu bazach. Po poprawie błędu wpisy o bazach slave w pliku konfiguracyjnym nie są usuwane.
- Ustawienia. Rozwiązano problem z nadmiarowym zapisywaniem pliku odpowiedzialnego za listę baz danych w programie w przypadku korzystania z dodatku.
Moduł: Workflow
Nowa funkcjonalność
- Cechy. Poprawiono problem związany z brakiem zapisu wartości cech m.in. cech do elementu struktury organizacyjnej. Do tej pory wprowadzona wartość mogła nie zostać zapisana w bazie danych.
- Załączniki. Poprawiono przenoszenie informacji o kompresji załącznika, na odnośnikach do plików przechowywanych w bazie danych.
Poprawione funkcje
- Edytor procesu. Przywrócono możliwość otwarcia edytora procesu w przypadku, gdy w danej instancji procesu występuje błąd kompilacji algorytmów. Ponownie wprowadzono możliwość usunięcia definicji zadania na Edytorze procesu. W przypadku istniejących zadań o blokowanej definicji węzeł jest blokowany, a tranzycje odpinane.
Moduł: Wydruki
Nowa funkcjonalność
- Wyślij email.
Zmodyfikowano funkcjonalność „Wyślij email PDF" dla wydruków XtraReport w interfejsie okienkowym o parametr pozwalający na podgląd i edycję wiadomości email przed wysłaniem. Opcja jest dostępna jedynie w przypadku używania PocztyCRM dla Wyślij emali PDF.
- Wydruki. Dla mechanizmu wydruków REPX w kreatorze raportu dodano następujące kontrolki:
- ShrinkableLabel Pomniejszalna etykieta, dla której można ustawić ilość znaków, po przekroczeniu których w danym polu ma się zmniejszać czcionka,
- CrossCheckBox Pole wyboru deklaracji, która pozwala w polu wyboru ustawić znak krzyżyka,
- AmountLabel Etykieta kwoty, która pozwala na ustawienia formatowania kwot i ustawienia odstępu dla przecinka,
- ResourcePicture, która pozwala pobierać obrazy na wydruk z bibliotek UI.
Poprawione funkcje
- Edytor REPX. Rozwiązano problem związany z brakiem odczytu sekcji skryptowej projektu raportu, który występował w niektórych przypadkach przy próbie edycji nowo podpinanego raportu.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Systemowe
Poprawione funkcje
- Zastępstwa. W przypadku korzystania w Pulpitach z funkcjonalności zastępstw, naprawiono możliwość wyboru osoby zastępowanej (przelogowanie użytkownika na osobę zastępowaną). Problem występował wyłącznie w nowej wersji interfejsu HTML.
- Filtrowanie list. Poprawiono filtrowanie list za pomocą dodatkowego wiersza filtrowania. W przypadku filtrowania za pomocą pól wyliczanych (pojawia się wówczas komunikat, że filtrowanie wymaga dodatkowych obliczeń) na bardzo długich listach, zwracane wyniki mogły być niekompletne.
- Logowanie do systemu. Poprawiono obsługę logowania do baz danych, posiadających spację w nazwie. W wersji 15.0 próba zalogowania za pomocą nowej wersji interfejsu HTML do takiej bazy kończyła się błędem "Nie znaleziono wpisu (nazwa firmy)".
Moduł: CRM
Poprawione funkcje
- Poczta CRM.
Poprawiono błąd związany z tworzeniem aktywności dla roli z wiadomości mailowych. Poprzednio korzystając z czynności „Utwórz zadanie” w przypadku zadań, które były kierowane bezpośrednio do roli pojawiał się błąd o następującej treści: Niepoprawna operacja.
Moduł: Handel
Nowa funkcjonalność
- Drukarki fiskalne. Umożliwiono drukowanie paragonów fiskalnych na drukarce podłączonej jako urządzenie sieciowe przy pracy za pomocą interfejsu HTML. W tym trybie nie jest wykorzystywana aplikacja enova365.Helper. Obsługa drukarki skonfigurowanej jako sieciowa i podłączonej przez gniazdo LAN działa tak samo, jak w interfejsie okienkowym.
Poprawione funkcje
- Dokumenty handlowe. Poprawiono odświeżanie listy pozycji na dokumencie handlowym, po dodaniu nowej pozycji bezpośrednio na gridzie (tzw. edit-in-place). Problem z odświeżaniem występował w przypadku dokumentów zawierających powyżej 60 pozycji.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono wystawianie dokumentów rozchodowych w module Handel, w przypadku ustawienia na definicji dokumentu parametrów: Moment operacji: Na bieżąco gdy dokument w buforze oraz Wybór partii i zasoby: Wymuszony przy dodawaniu pozycji. W przypadku takiej konfiguracji program w wersji HTML nie umożliwiał wyboru zasobu na oknie pojawiającym się automatycznie po wybraniu towaru na pozycji dokumentu.
- Dokumenty handlowe. Poprawiono dodawanie towarów do koszyka, w przypadku jeżeli w chwili tworzenia nowego koszyka pojawiało się okno wyboru definicji dokumentu handlowego lub magazynu (dzieje się tak, jeżeli operator ma nadane prawo do więcej niż jednego magazynu, lub jeżeli więcej niż jedna definicja dokumentu handlowego ma włączony parametr edycji w trybie koszyka). W poprzedniej wersji przy takiej konfiguracji dokument "koszyka" nie był tworzony i wskazany towar nie był umieszczany w koszyku.
Moduł: Pulpity HR
Nowa funkcjonalność
- Pulpit pracownika. Uaktualniono deklaracje PIT-11 w Pulpicie Pracownika. Na zakładce Deklaracje pracownika/Deklaracje podatkowe PIT udostępniono wydruk deklaracji podatkowej PIT-11(24) obowiązujący od 01.01.2019 roku. Wydruk "Deklaracja PIT-11 (24)" należy stosować do przychodów uzyskanych przez pracownika od dnia 01.01.2018 roku.
Moduł: Pulpit Klienta BR
Poprawione funkcje
- Pulpit Klieta Biura Rachunkowego. Poprawiono błąd, objawiający się brakiem tłumaczenia na język angielski modułu Pulpit Klienta Biura Rachunkowego, pomimo wskazania na Osobie kontaktowej klienta Preferowanego języka: angielski. Po poprawie język pulpitu podpowiada się zgodnie ze wskazaniem na osobie kontaktowej.
Moduł: Wydruki
Zmiana funkcjonalności
- Wyślij email PDF.
Zmodyfikowano funkcjonalność „Wyślij email PDF" dla wydruków XtraReport z formularzy w interfejsie przeglądarkowym.
Dla mechanizmu wysyłki poprzez:
- Asystenta: zastąpiono mechanizm wysyłki poprzez system Tasków poprzez możliwość wskazania Szablonu wiadomości.
- Pocztę CRM: zastąpiono mechanizm wysyłki poprzez system Tasków poprzez możliwość wskazania Szablonu wiadomości. Dodatkowo operator ma możliwość wyboru konta pocztowego do wysyłki, a także parametr pozwalający na podgląd i edycję wiadomości email przed wysłaniem.
Interfejs mobilny
Moduł: Systemowe
Nowa funkcjonalność
- Wyszukiwanie. W aplikacji mobilnej dodano możliwość wyszukiwania funkcji w menu głównym programu za pomocą paska wyszukiwania (ikona lupa).
Poprawione funkcje
- Konfiguracja połączeń aplikacji mobilnej. W enova365 dla telefonów z systemem Android poprawiono błąd powodujący zawieszenie aplikacji jeżeli podczas edycji lub dodawania nowego połączenia naciśnięty został na telefonie przycisk Home.
- Załączniki. Poprawiono możliwość dodawania załączników przez aplikację mobilną w przypadku połączenia z usługą enova365 na platformie Azure.
Wersja platynowa
enova365 standard
Moduł: CRM
Poprawione funkcje
- Poczta CRM. Poprawiono błąd występujący przy korzystaniu z czynności "Utwórz zadanie" z wiadomości email. Problem występował jedynie u operatorów posiadających platynowe uprawnienia które zostały usunięte i objawiał się komunikatem: Obiekt docelowy wywołania zgłosił wyjątek.
Moduł: Kadry Płace
Nowa funkcjonalność
- Filtr/Parametr "Jednostka organizacyjna". Umożliwiono w filtrze "Jednostka organizacyjna" znajdującym się na listach kadrowych oraz w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ogólne w parametrze "Jednostka organizacyjna" podgląd struktury jednostki organizacyjnej lub oddziałów firmy. W konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Formularze/Ogólne po zaznaczeniu na TAK parametru "Wybór jednostki organizacyjnej z listy" aktywowany zostanie nowy parametr "Rodzaj listy" z opcjami do wyboru:
- wybrany wydział: w filtrze/parametrze "Jednostka organizacyjna" zostanie wyświetlona struktura jednostki organizacyjnej stworzona w konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Jednostki organizacyjne,
- wybrany oddział: w filtrze/parametrze "Jednostka organizacyjna" zostanie wyświetlona struktura oddziałów firmy wprowadzonych w konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Firma/Oddziały firmy,
- własny: w filtrze/parametrze "Jednostka organizacyjna" można za pomocą przygotowanej wdrożeniowo dll'ki według oczekiwania klienta zawęzić prezentowane dane.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo Tutaj.
Zmiana funkcjonalności
- Kadry i płace/Oceny/Arkusze ocen, Oceny . Usprawniono działanie filtra „Okres” na listach Kadry i płace/Oceny/Arkusze ocen oraz Kadry i płace/Oceny/Oceny. W poprzednich wersjach wskazany filtr nadmiarowo ograniczał wyświetlanie danych tylko do wskazanego zakresu dat. W przypadku usunięcia zakresu filtra przyjmował on wartość (pusty) co powodowało, że nie były wyświetlane żadne dane. Po zmianach w przypadku usunięcia filtra przyjmuje on wartość: (wszystko) i pozwala na wyświetlenie pełnej zawartości na listach ocen.
Moduł: Workflow
Nowa funkcjonalność
- Powiadomienia. W powiadomieniach workflow dodano nowy typ: Wyrażenie. Wybranie tego typu aktywuje zakładkę z metodą w której można zwrócić listę TaskUuserów (Operator, Pracownik, Rola, Grupa, Osoba kontaktowa) dla których ma zostać wygenerowane powiadomienie.
- Foldery. Utworzono listę z zadaniami na której wyświetlane są te zadania, które były związane z dokumentem podstawowym oraz osobą wykonującą był operator aktualnie zalogowany lub było to zadanie przydzielone dla roli do której aktualnie zalogowany operator jest przypisany.
Zmiana funkcjonalności
- Definicja procesu. Zostało dodane nowe prawo simple "Dostępne na listach", które powoduje że na listach procesów (Panel Workflow, Workflow: Procesy, Moje procesy), są brane pod uwagę prawa z definicji procesu. Przykładowo operator A nie ma przyznanego prawa do definicji procesu (brak praw) natomiast ma pełne prawo lub tylko odczyt do prawa "Dostępne na listach" - w wyniku tego będzie widział proces np. na liście Workflow/Procesy. Natomiast gdyby operator A nie miał prawa (brak praw) do "Dostępne na listach" to nie widziałby procesu na listach. Uprawnienie nie ma wpływu na listę z zadaniami operatora (Workflow/Zadania). Zmiana dotyczy Praw na roli w lokalizacji: Workflow/Definicja workflow/Simple/Dostępne na listach.
Poprawione funkcje
- Definicja procesu. Poprawiono problem z usuwaniem kodu algorytmu na definicji zadania workflow dla zakładki Workflow/Algorytm wyboru operatorów. W przypadku gdy osoba wdrażająca umieściła tam swój kod, a następnie zmieniła nazwę definicji zadania workflow to wprowadzony algorytm mógł zostać przywrócony do standardowej wersji nie uwzględniającej wprowadzonych zmian.