Ulotka - opis zmian: do wersji 2004.0.2 z dnia 15.05.2020
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Systemowe
enova365 standard
Moduł: Systemowe
Funkcjonalności
- Bezpieczeństwo. Ze względu na potrzeby audytów bezpieczeństwa systemu enova365 wykonywane w instalacjach klienckich, wykazujące tak zwaną podatność systemu na atak typu formula injection, do wersji rozwojowej została wprowadzona opcja neutralizacji wszelkich potencjalnie niebezpiecznych ciągów znaków, które są interpretowane przez oprogramowanie biurowe (Office) jako instrukcje wykonywalne. W przypadku eksportu danych do formatu CSV, który nie posiada jawnej deklaracji typów danych, funkcja ta zabezpiecza wszystkie pola, w tym także pola liczbowe. Konsekwencją eksportu zabezpieczonego arkusza jest utrata synchronizacji między eksportem a importem co objawia się komunikatem przy imporcie liczb ujemnych z arkusza Excel. Funkcję włączającą/wyłączającą mechanizm kontrolujący można znaleźć w Opcje > Systemowe > Ustawienia interfejsu. W wersji 2004.0.2 mechanizm ten domyślnie został wyłączony.
Poprawione funkcje
- Baza. W wersji rozwojowej została wprowadzona zmiana mająca
na celu ujednoliceniestanu obiektu sesyjnego przy dodawaniu i usuwaniu rekordów.
W specyficznym przypadku, w którym tabela posiada definicję cechy oraz kiedy
ustawione zostało automatyczne inicjowanie cechy, wprowadzona zmiana powoduje błąd
kolejności kończenia transakcji. Błąd został poprawiony w wersji 2004.0.2.
Ulotka - opis zmian: do wersji 2004.0.1 z dnia 12.05.2020
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Kadry i Płace
enova365 standard
Moduł: Kadry i Płace
Funkcjonalności
- PFRON. Poprawiono wyliczanie okresu przypadającego przed dniem wejścia w życie ustawy COVID-19, z którego mają być przedłużane orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane przez PFRON. Do tej pory były uwzględniane orzeczenia, których termin upłynął w ciągu 90 dni liczonych od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej z dnia 31 marca 2020, zamiast ustawy z dnia 2 marca, która weszła w życie 8 marca 2020. Po zmianach okres orzeczeń wydanych przez PFRON, których ważność skończyła się na 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy COVID-19 ( czyli 8 marca 2020), będzie sprawdzana w okresie od 9 grudnia 2019 do 7 marca 2020 zamiast od 1 stycznia 2020 do 30 marca 2020. Pozostałe warunki przedłużania ważności orzeczeń PFRON wydanych po dniu wejścia w życie ustawy oraz orzeczeń wydanych przez ZUS nie uległy zmianie. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: Tutaj.
- PFRON. Deklaracje WND z załącznikami INF-D-P dostosowano do wysyłki do nowej wersji programu SODIR Off-line 11.00. Dodano załącznik INF-D-P w nowej 9 wersji. Deklaracje naliczone w poprzedniej wersji programu należy przeliczyć w nowej wersji przed exportem plików.
- PFRON. Umożliwiono wskazanie procentu składek ZUS uwzględnianych w wyliczaniu kosztów płacy na załączniku INF-D-P do deklaracji WND. W konfiguracji (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Deklaracje/PFRON-rozliczeniowe) dodano nowy parametr "Procent składek ZUS uwzględnianych w kosztach płacy", w którym można wskazać jaki procent składek ZUS ma być uwzględniony w wyliczaniu kosztów płacy na załączniku INF-D-P do deklaracji WND. Na formularzu deklaracji WND na zakładce Ogólne zamieniono parametr "Uwzględniaj składki ZUS w obliczeniu kosztów płacy" na "Procent składek ZUS uwzględnianych w kosztach płacy". Parametr domyślnie przyjmuje wartość 100%, co oznacza że w kosztach płacy zostaną uwzględnione pełne składki ZUS naliczone po stronie pracodawcy. Jeżeli firma jest zwolniona całkowicie bądź częściowo z opłacania składek ZUS, w parametrze jest możliwość wpisania procentu, jaki ma być uwzględniony przy obliczaniu składek ZUS (czyli jaka część składek ZUS jest opłacana przez firmę i ma być uwzględniona na deklaracji INF-D-P). Ustawienia można dokonać w konfiguracji, natomiast można również zmienić na danej deklaracji WND. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: Tutaj.
Poprawione funkcje
- Podstawa chorobowego. Poprawiono wliczanie dodatków kwartalnych do podstawy chorobowego, w przypadku zmiany wymiaru etatu. Dla nieobecności po zmianie wymiaru etatu była wliczana tylko jedna premia kwartalna zamiast premie z czterech kwartałów oraz była dzielona przez złą liczbę miesięcy.
- Prawa dostępu. Uszczelniono prawo na roli Kadry/Pracownik/Simple/Dostęp do informacji o zaszeregowaniu. We wcześniejszej wersji jeśli operator miał zablokowane powyższe prawo oraz na danej kartotece była wykonana czynność Ustawa COVID-19/Obniż wymiar etatu lub Zmień stawkę zaszeregowania, wówczas w kartotece pracownika na zakładce Etat/Ustawa COVID-19 była widoczna stawka zaszeregowania z poprzedniego zapisu z przed zmiany COVID-19.
Wydruki
- PPK. Zaktualizowano raport "Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat" zgodnie z nowym wzorcem z dnia 06.04.2020. Wydruk dostępny jest z poziomu list kadrowych oraz z kartoteki pracownika w sekcji Dokumenty/PPK.
- FGŚP. Poprawiono wydruk "Wykaz pracowników uprawnionych do dofinansowania z FGŚP" dostępny z poziomu listy Płace/Listy płac. W raporcie w kolumnie 9 poprawiono wykazywanie procentu składki wypadkowej oraz poprawiono w kolumnie 7,8 obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika po obniżeniu wymiaru czasu pracy. System podwójnie mnożył wymiar etatu do obliczenia tych pól w sytuacji przekroczenia.
- Wydruki Kadrowe. Umożliwiono edycję raportu "Wniosek RSP-C - Świadczenie dla zleceniobiorcy". W celu edycji podczas wywoływania wydruku należy wybrać w polu "Wynik raportu" opcję "Dokument tekstowy RTF". Dodatkowo poprawiono wykazywanie daty na w/w raporcie w przypadku, kiedy w systemie operacyjnym ustawiony jest inny format daty niż dd/mm/rrrr. Wydruk dostępny jest z poziomu formularza umowy oraz z listy Kadry i płace/Kadry/Umowy.
- Wydruki Kadrowe. Poprawiono wydruk "Wniosek RSP-C - świadczenie dla zleceniobiorcy" dostępny z poziomu formularza umowy oraz z listy Kadry i Płace/Kadry/Umowy. W raporcie w sekcji IV. Informacje o przychodzie z umowy w punkcie 2. Przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku błędnie wykazywany był przychód wg okresu wypłaty zamiast wg daty wypłaty. Problem był widoczny w przypadku wypłat z przesunięciem.
Ulotka - opis zmian: do wersji 2004.0.0 z dnia 05.05.2020
Przed rozpoczęciem pracy z programem należy zapoznać się z treścią zmian zamieszczonych w niniejszej ulotce.
Spis treści
- Moduł: Systemowe
- Moduł: Business Intelligence
- Moduł: CRM
- Moduł: Handel
- Moduł: Kadry i Płace
- Moduł: Kasa
- Moduł: Księgowość
- Moduł: Praca na wielu bazach
- Moduł: Workflow
- Moduł: Systemowe
- Moduł: Pulpity HR
- Moduł: Workflow
- Moduł: Android
- Moduł: Workflow
- Moduł: Workflow
enova365 standard
Moduł: Systemowe
Funkcjonalności
- Bezpieczeństwo. Domyślnie używane algorytmy szyfrowania dla istotnych danych to obecnie AES256 oraz skróty SHA2.
- Bezpieczeństwo. Zaktualizowano komponenty odpowiedzialne za wysyłkę maili w module CRM. Do komunikacji z serwerem poczty wykorzystywany jest protokół TLS 1.2.
Poprawione funkcje
- Filtrowanie. Poprawiono filtrowanie na listach według fraz zakończonych określonym znakiem.
Moduł: Business Intelligence
Funkcjonalności
- Wykresy. W zakresie prezentacji danych BI wprowadzono szereg modyfikacji i nowych rozwiązań poprawiających ergonomię tworzenia wykresów, a także znacząco zwiększających atrakcyjność przygotowywanych wizualizacji. Przeorganizowano sposób tworzenia wykresów poprzez dodanie możliwości wyboru wariantu wykresu, powiązanego z typem wykresu, charakteryzującego się odpowiednią liczbą stosowanych wymiarów i miar.
Dodano możliwość tworzenia wykresów kolumnowych, liniowych i warstwowych z dwiema niezależnymi osiami Y, poprzez dołożenie nowego wariantu wykresu „Z drugą osią Y”. Dla każdej z osi jest możliwość zastosowania innego typu wykresu. Wprowadzono możliwość wyboru układu danych (położenia słupków) dla wykresu typu kolumnowego (układ: skumulowany, grupowany, nakładany, procentowy).
W celu zwiększenia atrakcyjności tworzonych wizualizacji, a także elastyczności w prezentowaniu danych, dodano możliwość obracania wykresów posiadających osie współrzędnych. Ponadto umożliwiono wyłączenie domyślnie stosowanego gradientu na wykresach typu kolumnowego, kołowego, pierścieniowego, lejkowego oraz piramidowego.
Dodano także podpisy dla osi wykresów, które inicjalnie tworzone są automatycznie na podstawie nazw czytelnych pól będących wymiarem (oś X) lub miarą/miarami (oś/osie Y). Podpisy mogą być w manualny sposób modyfikowane w zależności od potrzeb operatora. Zmianie uległa lokalizacja położenia tytułów wykresów. Obecnie tytuł stanowi integralną część wykresu i jest wyświetlany bezpośrednio w obszarze wykresu, co znacząco poprawia estetykę wizualizacji.
Zmiany przeprowadzono także w zwartości etykiet dla typu wykresów: kołowego, pierścieniowego, piramidowego oraz lejkowego. Postać etykiety została uzależniona od wybranego położenia etykiet oraz wyświetlania legendy. W sytuacji, kiedy parametr położenia etykiety przyjmuje wartość "Na zewnątrz", "Z prawej", "Z lewej" oraz wybrana do wyświetlenia została legenda, zawartość etykiety ogranicza się jedynie do pokazania wartości.
Ponadto usprawniono działanie wykresu typu bąbelkowego w przypadku znacznej rozpiętości w wartościach prezentowanych danych.
Zmianie uległo także działanie tooltip’ów dla wykresów kołowego, pierścieniowego oraz bąbelkowego poprzez wyświetlenie pełni informacji, co w znaczący sposób ułatwia interpretację prezentowanych danych.
- Filtry. W celu optymalizacji zarządzania modelami danych i wizualizacjami dokonano szeregu zmian w dostępnych filtrach. Wprowadzony został dodatkowy filtr Standard rozróżniający obiekty standardowe od tych tworzonych przez użytkownika. Filtr przejął rolę wcześniej stosowanego obszaru Użytkownika. Zmiany zaszły także w filtrze Obszar - od teraz użytkownik może klasyfikować wg obszarów własne modele danych. Dodatkowo wszystkie standardowe modele danych warstwy Data Vault oraz domeny nie posiadające wartości analitycznej, a tabele utrwalania, zostały oznaczone jako Model techniczny.
- Panele BI. Dodano funkcjonalność generowania wydruku dla skomponowanego Panelu BI.
- Definicje utrwalania. Dodano nową definicję zestawu danych oraz definicję utrwalania, umożliwiającą zapis stażu pracy. Przygotowano i udostępniono także podstawowe domeny analityczne w tym zakresie.
- Modele danych. Przeorganizowano sposób tworzenia warunków w definicjach modeli danych poprzez uzupełnianie domyślnych tabel i pól, a także dodanie parametru określającego sposób porównywania. Po wybraniu tabeli i pola konieczne jest wskazanie, czy porównujemy do wartości (wpisanej lub wybranej) czy porównujemy do innego pola (z innego lub tego samego źródła danych).
- Modele danych. Dodano parametr 'Distinct' umożliwiający pobieranie unikalnych danych podczas generowania domen oraz raportów.
- Raporty - wizualizacje. Dodano czynność umożliwiającą tworzenie wizualizacji bezpośrednio z poziomu modelu danych typu raport oraz wskaźnik.
- Raporty - tworzenie. Dodano możliwość wykorzystania przedziałów czasu, jako pola grupującego na definicji raportu.
- Merytoryczne - obszar kadry i płace. Dodano domenę analityczną wraz z szeregiem wizualizacji mających umożliwić weryfikację limitów urlopowych oraz ich przekroczeń w formie tabeli dla wszystkich pracowników oraz indywidualnych wskaźników na kartotece pracownika
- Merytoryczne - obszar kadry i płace. Dodano szereg domen analitycznych oraz wskaźników i raportów w postaci tabel i wykresów, pozwalających analizować staż pracy pracowników, a także wiele innych zagadnienia z obszaru kadrowo-płacowego w kontekście stażu pracy (m.in rotacje, nieobecności, wynagrodzenia pracowników).
- Merytoryczne - obszar księgowy. Dodany został szereg wskaźników oraz raportów dotyczących nierozliczonych oraz przeterminowanych należności i zobowiązań w ujęciu całkowitym oraz w kontekście kontrahentów.
Moduł: CRM
Funkcjonalności
- Poczta CRM. W wersji tej dodano funkcjonalność dzięki której użytkownik będzie miał możliwość wstawienia w oknie dodawania nowej wiadomości email obrazka przechowywanego w schowku przy pomocy kombinacji klawiszy ctrl+v. Obrazek zostanie wstawiony w miejsce, w którym znajduje się kursor. Dodatkowo będzie mógł przeciągnąć pojedynczy obrazek do okna 'Nowej wiadomości'.
Poprawione funkcje
- Pulpit Kontrahenta CRM. W wersji tej poprawiono błąd braku praw do włączania\wyłączania widoczności zakładek w Pulpicie Kontrahenta w module CRM. Od tej pory prawa do zakładek 'Pulpit kontrahenta - Moje zadania', 'Pulpit kontrahenta - Urządzenia serwisowane' 'Pulpit kontrahenta - Urządzenia wypożyczane', 'Pulpit kontrahenta - Zadania kontrahenta', 'Pulpit kontrahenta - Zdania kontrahentów powiązanych' będzie można skonfigurować w zakładce 'Prawa' na określonej roli przeznaczonej dla 'Operatora enovaNet' po przejściu do Zadania\Zadania i zdarzenia CRM\Simple. Prawo do całego modułu CRM pozostało w dotychczasowej lokalizacji (na roli przeznaczonej dla 'OperatoraNet' w zakładce prawa należy przejść do Inne\Foldery\Menu\Pulpit kontrahenta\CRM.Istotne jest to, że po konwersji bazy utracone zostaną dotychczasowe ustawienia wspomnianych praw. Oznacza to, że wszystkie prawa poza prawem 'Pulpit kontrahenta - Zadania kontrahentów powiązanych' będą ustawione z parametrem 'Pozwolenie/edycja'.
- Kontrahent. W wersji tej poprawiono działanie powiadomień o dodaniu/edycji zamknięciu zadania/zdarzenia/zlecenia serwisowego/wypożyczenia. Od tej pory powiadomienia te będą wychodzić stosownie z ustawieniami skonfigurowanymi na odpowiedniej definicji (Narzędzia\Opcje\CRM\Definicje dokumentów) na zakładce 'Mail' w sekcjach 'Wysyłaj pocztę do' i 'Automatycznie powiadamiaj o'. Brak adresu e-mail pod danym obiektem ('Kontrahent', 'Prowadzący' 'Wykonujący') nie będzie skutkował wyświetleniem komunikatu o błędzie, jak zdarzało się od wersji 1910.0.0 w wypadku braku adresu e-mail przyporządkowanego do 'Kontrahenta'.
Moduł: Handel
Funkcjonalności
- Drukarki fiskalne. Udostępniono nowy protokół komunikacji (POSNET Online) z drukarkami fiskalnymi. Umożliwia to współpracę z nowymi drukarkami firmy Posnet, które posiadają funkcję pozwalającą na przekazywanie – bezpośrednio i automatycznie – gromadzonych danych do Centralnego Repozytorium Kas, podlegającemu Ministerstwu Finansów.
- Drukarki fiskalne. W związku z udostępnieniem nowego protokołu komunikacji (Posnet Online) z urządzeniami fiskalnymi przygotowana została nowa wersja aplikacji Soneta Helper. Nowa wersja przeznaczona jest jak dotychczas, zarówno dla wersji HTML jak i wersji okienkowej (fiskalizacja poprzez SonetaServer oraz Serwer Kolejek).
- Dokumenty handlowe. Zmodyfikowano działanie workerów liczących marżę dla pozycji dokumentu: ObrotyPozycji.Marza, ObrotyTransakcji.Marza i ObrotyTransakcji.Marzapozycji (uwzględniono usługi), udostępniono użycie ObrotyTransakcji z poziomu dokumentu handlowego niezależnie od tego w jaki sposób jest on powiązany relacjami z dokumentami magazynowymi.
- Ceny i rabaty. W definicji ceny rozbudowano algorytm jej wyliczania o nowy rodzaj współczynnika, którym jest właściwość ceny. Wprowadzona zmiana umożliwia definiowanie w kartotece towaru indywidualnej marży/narzutu dla danej definicji ceny.
- Definicje dokumentów. Utworzony został słownik definiowalnych nagłówków i stopek formularzy dokumentów. Umożliwia to wykorzystanie zdefiniowanego nagłówka lub stopki na wielu definicjach dokumentów. Dotychczas nagłówek taki trzeba było tworzyć osobno dla każdej definicji dokumentu.
- Deklaracja Intrastat. Zmodyfikowano mechanizm służący do generowania deklaracji Intrastat w postaci pliku XML, tak by korzystał on z mechanizmów opartych o definicje schematów XML. Pozwala to wprowadzać zmiany w zawartości pliku metodami wdrożeniowymi, poprzez modyfikację definicji XML.
- Kompletacja. Zmodyfikowano działanie dokumentu kompletacji. Dodano bezpośrednie powiązanie pozycji KPLW ze składnikami kompletu zdefiniowanymi w karcie produktu. Pozwala to na tworzenie listy składników z powielonymi towarami z różną ilością.
Moduł: Kadry i Płace
Funkcjonalności
- Dokumenty PPK. Wprowadzono możliwość ustawienia w programie, czy na deklaracji PPK: Rozliczenie składek, mają być generowane zerowe raporty. W konfiguracji programu Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Deklaracje/PPK w sekcji Ogólne dodano parametr "Naliczaj zerowe raporty". Parametr domyślnie przyjmuje wartość "NIE", co oznacza, że na deklaracji PPK Rozliczenie składek, nie będę generowane zerowe raporty. W przypadku ustawienia parametru na "TAK", na deklaracji będą wykazywane osoby, które podlegają składkom PPK, ale w danym miesiącu składka nie została naliczona np. ze względu na nieobecność chorobową pracownika. Parametr został również obsłużony przy konfiguracji wielooddziałowej i jest dostępny także na definicji oddziału, aby dla każdego oddziału użytkownik programu mógł zdecydować odrębnie, czy zerowe raporty mają być generowane.
- PPK Operacje seryjne. Umożliwiono seryjne zgłoszenie uczestników do PPK według wybranej daty zamiast daty wynikającej z workera wyliczającego datę kwalifikacji pracownika. Do operacji seryjnej Czynności/Operacje PPK/Przystąpienie do PPK wprowadzono zmiany:
- zmieniono nazwę parametru "Data" na "Data przystąpienia";
- dodano parametr "Wg daty kwalifikacji", domyślnie zaznaczony na TAK.
- Jeżeli parametr jest ustawiony na TAK, operacja "Przystąpienie do PPK" będzie działają jak do tej pory, czyli dla zgłoszenia "Obowiązkowego" z datą wynikającą z workera kwalifikacji uczestnika do PPK zostanie wykonana aktualizacja kartoteki pracownika oraz uzupełniona data w kartotece pracownika "Data zgłoszenia uczestnika".
- Jeżeli parametr zostanie ustawiony na NIE, będzie aktywny parametr "Data przystąpienia" i operacja "Przystąpienie do PPK" dla zgłoszenia "Obowiązkowego" będzie działała w ten sposób, że na datę wskazaną w parametrze "Data przystąpienia" zostanie wykonana aktualizacja kartoteki pracownika oraz uzupełniona data w kartotece pracownika "Data zgłoszenia uczestnika".
- Operacja seryjna "Przystąpienie do PPK" dla osób zgłaszanych dobrowolnie działa zawsze na datę uzupełnioną w parametrze "Data przystąpienia". Parametr "Wg daty kwalifikacji" dla osób zgłaszanych dobrowolnie nie ma znaczenia.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: Tutaj.
- Kartoteka pracownika. Umożliwiono odnotowanie w kartotece pracownika zgody na pracę 8 godzinną oraz pracę w nadgodzinach dla pracowników, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności. W kartotece pracownika na zakładce Etat/Inne dane dodano nową sekcję Czas pracy pracownika niepełnosprawnego, w której dostępne są parametry:
- Zgoda na pracę 8 h - z możliwością zaznaczenia TAK/NIE;
- Zgoda na pracę w nadg. - z możliwością zaznaczenia TAK/NIE;.
Parametry są aktywne dla pracowników, którzy mają uzupełniony stopień niepełnosprawności na zakładce Kadry/Dane ubezpieczeniowe. W przeciwnym przypadku parametry są nieaktywne.
- Wskaźniki. Zaktualizowano wskaźniki:
- Opieka nad dzieckiem, zamknięcie placówki - koronawirus (dni), który obecnie wynosi 74 dni;
- Opieka nad dorosłą osobą niepełnosprawną, zamknięcie placówki - koronawirus (dni), który obecnie wynosi: 60 dni;
- Okres stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii COVID-19 przyjmujący wartość 14.03.2020...24.05.2020.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.
- Operacje seryjne. Umożliwiono wykonanie operacji seryjnej obniżenia wymiaru etatu bez zmiany stawki zaszeregowania. Do operacji seryjnej dostępnej z listy pracowników w menu Czynności/Ustawa COVID-19/Obniż wymiar etatu dodano parametr "Przelicz stawkę", domyślnie ustawiony na "TAK", co oznacza, że stawka jest odpowiednio przeliczana. Jeżeli parametr zostanie ustawiony na "NIE", zmianie ulegnie tylko wymiar etatu, natomiast stawka pozostanie bez zmian.
Uwaga: Dla stawki typu "Minimalna" wartość stawki jest zawsze przeliczana, w tym przypadku ustawienie parametru "Przelicz stawkę" nie ma znaczenia.
Poprawione funkcje
- Składka Zdrowotna. Poprawiono naliczania składki zdrowotnej na kolejnej wypłacie w tym samym miesiącu. Jeżeli po naliczeniu wypłaty były wprowadzone zmiany na czasie pracy pracownika, to przy naliczaniu kolejnej wypłaty w tym samym miesiącu nie generowała się składka zdrowotna.
- Składka Zdrowotna. Poprawiono naliczanie składki zdrowotnej na wypłacie korygującej. Jeżeli po naliczeniu wypłaty została wprowadzona nieobecność, to na wypłacie korygującej naliczała się niepoprawna kwota składki zdrowotnej w ujemnej wartości.
- Deklaracje PIT. Poprawiono wykazywanie zaliczki podatku od świadczenia rehabilitacyjnego na deklaracji PIT-4R. W przypadku rozliczania świadczenia rehabilitacyjnego na wypłacie korygującej, zaliczka podatku naliczona na wypłacie, nie wykazywała się na deklaracji PIT-4R.
- Podatek. Poprawiono naliczanie limitu zwolnienia z podatku osób do 26 roku życia, w przypadku wypłaty w tym samym miesiącu przychodów podlegających jak i niepodlegających zwolnieniu. W przypadku, gdy w jednym miesiącu była wypłata z etatu oraz z tytułu umowy o dzieło, to nieprawidłowo naliczał się limit zwolnienia.
- Dokumenty PPK. Poprawiono naliczanie deklaracji PPK, w przypadku naliczania kilku deklaracji Rozliczenie składek za ten sam miesiąc. W sytuacji, gdy była to kolejna deklaracja w miesiącu oraz dotyczyła ujemnych wypłat korygujących pojawiał się komunikat: "Błąd naliczania dokumentów PPK dla pracownika Nowak Adam (0001)".
- Operacje seryjne. Poprawiono działanie operacji seryjnej Ustawa COVID/Obniż wymiar etatu. W przypadku wykonywania drugiej aktualizacji kartoteki pracownika na ten sam dzień poprzez czynność Ustawa COVID/Obniż wymiar etatu, wymiar etatu pracownika na zakładce Etat/Ustawa COVID-19 zapisywał się jako wartość "0/1", co uniemożliwiało przywrócenie warunków sprzed obniżenia wymiaru etatu.
- Pomniejszenia wynagrodzenia. Zmieniono sposób wyliczenia pomniejszenia proporcjonalnego za okres niezatrudnienia, dla elementów zdefiniowanych przy użyciu kreatora algorytmu. Jeżeli flaga "W miesiącach z niepełnym okresem zatrudnienia uwzględniaj kodeksową normę czasu pracy (Konfiguracja/Kadry i Płace/Kadry/Kalendarze/Czas pracy)" jest ustawiona na "TAK", wówczas wartość współczynnika przeliczania proporcjonalnego jest ograniczana do 1. Obecnie przy takich ustawieniach wynagrodzenie zasadnicze nie będzie przewyższało nominalnej stawki pracownika, tak jak mogło to wystąpić w wersjach poprzednich.
- Teczki pracownicze. Poprawiono wyświetlanie w kartotece pracownika listy wniosków kadrowych składanych poprzez Pulpity HR. W kartotece pracownika na zakładce Dokumenty i wnioski/Inne kadrowe nie były widoczne wnioski kadrowe, jeżeli w bazie nie była włączona funkcjonalność "Elektronicznej dokumentacji pracowniczej" (Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Ogólne - parametr: Elektroniczna dokumentacja pracownicza). Po włączeniu funkcjonalności teczek pracowniczych, wnioski będą widoczne na zakładce Elektroniczna dokumentacja pracownicza.
- Pomniejszenia wynagrodzenia. Umożliwiono całkowite pomniejszenie wynagrodzenia zasadniczego w sytuacji, gdy pracownik nie przepracował całego miesiąca oraz część miesiąca przebywał na nieobecności zus, a drugą część miesiąca na przestoju. W celu całkowitego pomniejszenia wynagrodzenia zasadniczego w miesiącu, w którym pracownik nie przepracował żadnego dnia, a na wynagrodzeniu zasadniczym są naliczone pomniejszenia 1/30 oraz odchyłki z przestoju lub odchyłki minusowe, należy w Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Płace/Nieobecności parametr "Całkowite pomniejszenie wynagrodzenia w przypadku trwania nieobecności przez wszystkie dni robocze w miesiącu w okresie zatrudnienia" ustawić na "TAK".
- Pomniejszenia wynagrodzenia. Poprawiono naliczanie pomniejszenia 1/30 z tytułu nieobecności ZUS, jeżeli w trakcie miesiąca zmieniła się waluta stawki zaszeregowania lub była wykonana aktualizacja ze względu na zmianę wymiaru etatu lub stawki.Przykład 1: Pracownik w okresie 1-15.04 jest wynagradzany stawką 5000 PLN, od dnia 16.04 nastąpiła zmiana stawki wynagradzania na 3000 EUR. Pracownik 1 dzień w miesiącu kwietniu przebywał na zwolnieniu chorobowym. Przy próbie naliczenia wypłaty za okres kwietnia pojawia się błąd: „Nie można wykonywać tej operacji na wartościach w różnych walutach 'EUR' i 'PLN'.”.Przykład 2: Pracownik w okresie 1-15.04 jest wynagradzany stawką 2000 EUR, od dnia 16.04 nastąpiła zmiana stawki wynagradzania na 3000 EUR. Pracownik 1 dzień w miesiącu kwietniu przebywał na zwolnieniu chorobowym. Pomniejszenie z tytułu nieobecności ZUS było wyliczane ze stawki podanej w w walucie EUR, zamiast ze stawki po przeliczeniu na PLN.Przykład 3: Pracownik zatrudniony do 12.05.2020, wynagradzany stawką 5000 zł, na normie czasu pracy w dniu 9.05.2020 zamiast dnia wolnego miał zaplanowany czas pracy 8 godzin. Pracownik przebywał 1 dzień na zwolnieniu chorobowym. Pomniejszenie wynagrodzenia o 1/30 z tytułu nieobecności ZUS zostało wyliczone w niewłaściwej wartości, z wartości dopełnionej do zwiększonej normy pracownika zamiast ze stawki zaszeregowania.
- Podstawa chorobowego. Poprawiono naliczanie podstawy chorobowego w przypadku zmiany wymiaru etatu w czasie nieobecności. Jeżeli część nieobecności przypadająca na okres przed zmianą etatu rozpoczynała się w poprzednim miesiącu oraz została skorygowana z innej nieobecności na nieobecność zus, to podstawa nieobecności zus ustalana po zmianie wymiaru etatu była niepotrzebnie ustalana ponownie z aktualnego etatu. W związku z rozpoczęciem nieobecności zus w miesiącu poprzedzającym zmianę wymiaru etatu, w opisanym przypadku podstawa nieobecności za okres przypadający po zmianie wymiaru etatu zostanie pobrana z poprzedniej nieobecności.
- ZPCHR. Poprawiono wykazywanie osoby niepełnosprawnej bez orzeczonego stopnia niepełnosprawności na wydrukach ZPCHR/DEK-I-0, DEK-II a, INF-1.
- Szkolenia. Poprawiono wyświetlanie wniosków w kartotece pracownika. W pewnych przypadkach, w kartotece pracownika na liście Oświadczenia i wnioski/Wnioski o szkolenia wyświetlały się wnioski innego pracownika. Jeżeli na liście Kadry i płace/Szkolenia/Wnioski o szkolenia w filtrze został wskazany Pracownik A, to po przejściu na listę pracowników i otworzeniu kartoteki innego pracownika, na liście Oświadczenia i wnioski/Wnioski o szkolenia pojawiał się wniosek Pracownika A, który był wskazany w filtrze na głównej liście.
Wydruki
- Umowa o pracę. Zmodyfikowano raport Umowa o pracę - zmiana warunków dodając informację o typie wynagrodzenia (netto/brutto). Dane te uzupełniają się na podstawie wybranej wartości w nowo dodanym parametrze wydruku "Stawka:". Raport dostępny jest w sekcji Dokumenty z poziomu kartoteki pracownika oraz list kadrowych.
- Umowa cywilnoprawna. Wprowadzono możliwość automatycznego uzupełniania parametru "Reprezent. pracodawcę" dla wydruku "Umowa zlecenie - rachunek" w mechanizmie repx. Informacje te można wpisać w konfiguracji programu: Narzędzia/Opcje/Kadry i płace/Kadry/Wydruki w polu "Osoba reprezentująca pracodawcę". Do tej pory dane te należało uzupełnić każdorazowo podczas wywoływania wydruku. Raport dostępny jest z listy Kadry i płace/Płace/Wypłaty lub bezpośrednio z poziomu wypłaty umowy cywilnoprawnej.
- Ewidencja czasu pracy. Wprowadzono zmiany do wykazywania urlopu szkoleniowego na raportach "Karta ewidencji czasu pracy - szczegółowa" oraz "Karta ewidencji czasu pracy - szczegółowa, RCP". Urlop szkoleniowy będzie wykazywany w osobnej kolumnie o nazwie "Usz", zamiast w kolumnie NU. Dodano również opis skrótu w legendzie wydruków.
- Ewidencja czasu pracy. Na wydruku "Lista wybranych nieobecności" zmieniono sposób sortowania pracowników. Pracownicy będą wykazywani alfabetycznie, zamiast sortowania według numeru kodu pracownika.
- PPK. Na raporcie "Wspólna lista płac wg stopni niepełnosprawności (aspx)" dodano informację o składkach PPK.
- Wydruki Kadrowe. Poprawiono wykazywanie daty umowy w raporcie "Zaświadczenie o zatrudnieniu". W przypadku kilku umów o pracę, na zaświadczeniu wykazywana była data ostatniej umowy o pracę zamiast pierwszej.
- Wydruki Kadrowe. Wprowadzono drobne modyfikacje w nagłówku raportu "Urlop wypoczynkowy - odwołanie pracownika". W nazwie firmy dodano NIP oraz wprowadzono pogrubienie czcionek.
- Wydruki Kadrowe. Wprowadzono drobne modyfikacje w nagłówku raportu "Urlop wypoczynkowy - karta urlopowa". W nazwie firmy dodano NIP oraz wprowadzono pogrubienie czcionek.
- Wydruki Kadrowe. Na raporcie "Urlop bezpłatny - praca u innego pracodawcy" wprowadzono drobne zmiany w nagłówku. W nazwie firmy dodano wyświetlanie numeru NIP oraz dodatkowe pogrubienia czcionki.
- Wydruki Kadrowe. Do wydruku "Wypłaty gotówkowe" dostępnym z listy Kadry i płace/Płace/Listy płac dodano parametr "Listy na oddzielnych stronach". Dodatkowo poprawiono generowanie raportu "Wypłaty gotówkowe (repx)", w przypadku braku wypłat gotówkowych na liście płac. Dla list płac niezawierających wypłat gotówkowych niepotrzebnie na wydruku była prezentowana wypłata z wartością zerową.
- Wydruki Kadrowe. Wprowadzono drobne modyfikacje w nagłówku raportu "Urlop wypoczynkowy - przesunięcie terminu". W nazwie firmy dodano NIP oraz wprowadzono pogrubienie czcionek.
- Wydruki Kadrowe. Wprowadzono drobne modyfikacje w nagłówku raportu "Urlop wypoczynkowy - wniosek o udzielenie". W nazwie firmy dodano NIP oraz wprowadzono pogrubienie czcionek.
- Wydruki Kadrowe. Wprowadzono drobne modyfikacje w nagłówku raportu "Urlop wypoczynkowy - wniosek po macierzyńskim". W nazwie firmy dodano NIP oraz wprowadzono pogrubienie czcionek.
Dodatki
- Pracownicy Eksportowi. Poprawiono naliczanie zaliczki podatku dla zleceniobiorców oddelegowanych do pracy za granicą. W niektórych przypadkach następowało niesłuszne zerowanie zaliczki podatku.
Moduł: Kasa
Funkcjonalności
- Rozliczanie dokumentów. Dla czynności Rozliczanie dokumentów (F7) dostępnej z poziomu listy Rozrachunki wg dokumentów dodano parametr Kontrola MPP.
Oznaczenie Kontrola MPP = Nie powoduje, że w pierwszej kolejności rozliczane są rozrachunki MPP, a w kolejnym kroku na zasadach ogólnych pozostałe rozrachunki oraz nierozliczone w pierwszym kroku rozrachunki MPP. Jest to domyślne ustawienie parametru.
Kontrola MPP=Tak powoduje, że zostaje zachowane dotychczasowe działanie, tzn. najpierw rozliczane są rozrachunki MPP, a informacja o nierozliczonych rozrachunkach MPP prezentowana jest w logach. W drugim kroku rozrachunki MPP nie podlegają rozliczeniu na zasadach ogólnych.
Czynność Rozlicz na liście Rozrachunki wg dokumentów działa jak Rozliczanie dokumentów (F7) z zaznaczonym na Nie parametrem Kontrola MPP.
Poprawione funkcje
- Eksport przelewów. Poprawiono błąd pojawiający się podczas eksportu przelewów walutowych. Pomimo uzupełnionego kodu statystycznego operacji program sygnalizował brak tego oznaczenia. Po zmianie problem nie występuje.
Dodatki
- Webservice. WebService Santander - poprawiono pobieranie historii rachunku. Przed zmianą operacje pobierane były za okres szerszy niż wskazany w parametrach pobierania historii. Po zmianie pobierane są operacje, według daty księgowania zgodne z datą wprowadzoną w parametrach.
- Webservice. WebService Santander - poprawiono problem pobierania kilku wyciągów w podanym zakresie dat. Przed poprawą nie były pobierane wszystkie wyciągi dostępne w zakresie dat.
- Webservice. W oknie pobranego wyciągu bankowego dodano informację o jednostce w jakiej jest podany rozmiar pliku.
- Webservice. Na formularzu pobierania wyciągu bankowego w bankowości elektronicznej wprowadzono zmianę, dzięki której zapamiętuje się ostatnio wybrany format wyciągu.
- Webservice. Dla WebService ING umożliwiono wprowadzenie parametrów usługi: Nazwa klienta (PartnerId) oraz Nazwa użytkownika (PassId).
- Webservice. WebService Santander - poprawiono zaczytywanie historii rachunku zawierającej więcej niż 100 pozycji. Przed zmianą importowało się tylko 100 pierwszych wpisów.
- Webservice. WebService Santander - umożliwiono poprawny import danych o podmiocie operacji oraz o numerze rachunku w PLN
- Webservice. Umożliwiono pobieranie danych adresowych nadawcy do przelewów eksportowanych online z pól w konfiguracji Ewidencje ŚP -> Przelewy -> Nazwa zleceniodawcy i adres zleceniodawcy, podobnie jak dotychczas to było możliwe dla przelewów eksportowanych do pliku.
Moduł: Księgowość
Funkcjonalności
- Schematy księgowe. W schematach dla dokumentów typu DW nabycia naliczony ewidencja dodano możliwość użycia w trybie Podstawowym dla przedmiotu księgowania Ewidencja odwołań do różnych wartości VAT obliczanych z uwzględnieniem parametrów odliczeń VAT oraz wartości współczynnika i prewspółczynnika.
- Zapisy. Na liście zapisów oraz zapisów wewnątrz dekretu zmieniono sposób sortowania danych w kolumnie Konto. Dotychczas sortowanie odbywało się po numerze ID konta. Po zmianie sortowanie następuje według symbolu konta.
Poprawione funkcje
- Ewidencja dokumentów\Dokumenty. Poprawiono sposób numerowania dokumentów typu DW nabycia należny ewidencja tworzonych w wyniku zatwierdzania dokumentów wewnętrznych w module Handel. W wersji 2003 w wyniku zmiany kierunku dokumentu handlowego na potrzeby JPK_V7, nastąpiła niezamierzona zmiana sposobu numeracji. Aktualnie przywrócono nadawanie numeru dokumentu wewnętrznego na podstawie numeru obcego, tak jak miało to miejsce przed wersją 2003.
- Dekrety. Poprawiono błąd skutkujący możliwością wielokrotnego wykonania czynności Utwórz płatność z zapisu z poziomu dekretu dla zaznaczonych zapisów. Błąd spowodowany był brakiem powiązania płatności z zapisem księgowym. Aktualnie, po wykonaniu tej czynności z listy zapisów na dekrecie dla więcej niż jednego zapisu, pojawia się lista utworzonych płatności z informacją o powiązanych zapisach księgowych.
- Obroty i salda. Poprawiono błąd pojawiający się po wykonaniu czynności Odśwież obroty konta w przypadku istnienia zapisów księgowych z datą podatkową wykraczającą poza zakres dat okresu obrachunkowego. Aktualnie obroty konta odświeżają się prawidłowo, niezależnie od daty ustawionej w polu Data podatkowa na zapisie księgowym.
Moduł: Praca na wielu bazach
Dodatki
- Wydruki. Przywrócono aktywność czynności Zapisz w bazach dostępnej z poziomu Narzędzia/Opcje/Systemowe/Pliki/Reports.
Moduł: Workflow
Funkcjonalności
- Pozostałe. Dodano funkcję Podgląd załączników w Asystencie zapisu dla użytkowników, którzy posiadają licencję enova365 Integracja OCR, ale nie wykupili licencji na moduł DMS.
Poprawione funkcje
- DMS. Ujednolicono możliwość wyboru przeglądarki plików PDF dla ustawień globalnych i lokalnych w Narzędzia/Raportowanie/enova365 ASPX/Konfiguracja.
- OCR. Poprawiono błąd, który powodował, że pliki z rozszerzeniem zapisanym wielkimi literami (.PDF) nie były poddawane transformacji OCR.
- DMS. Poprawiono działanie pola wyboru "Z podfolderami" w menu DMS/Foldery. Zaznaczenie powodowało wyświetlenie wszystkich dodanych załączników, niezależnie od uprawnień operatora. Dzięki poprawce wyświetlają się tylko te załączniki, które podpięte są do elementów struktury, do których operator ma uprawnienie.
- OCR. Poprawiono błąd podczas transformacji OCR, który powodował, że gdy na fakturze korygującej minusowa była jedynie całkowita wartość, to faktura zaczytywana była jako wartość dodatnia.
- DMS\Dokument podstawowy. Poprawiono błąd, który uniemożliwiał wstawienie linka do załącznika w dokumencie podstawowym, jeśli w nazwie załącznika występował przecinek (",").
- Pozostałe. Poprawiono sposób wyszukiwania załączników wg. dokumentu nadrzędnego w Ogólne/Załączniki przez dodanie pola Host w klasie Attachments.
- Proces. Zmieniono funkcjonalność workera "Zamknij zaznaczone procesy". Dodano możliwość zamykania aktywnych procesów standardowych, jeśli Klient nie posiada licencji na moduł Workflow.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Systemowe
Poprawione funkcje
- Weryfikatory. Poprawiono obsługę komunikatów wysyłanych z Panelu administracyjnego. W przypadku, gdy użytkownik otrzymał taki komunikat, to po kliknięciu przycisku OK, zamiast zamknięcia okna komunikatu następowało przekierowanie na stronę logowania.
- Listy. W wersji przeglądarkowej poprawiono błąd sortowania list na zatwierdzonych dokumentach. Na formularzu zatwierdzonego dokumentu (np. faktury, dekretu itp) posiadającego listę pozycji, kliknięcie w nagłówek kolumny listy w celu posortowania powodował wyświetlenie pustego okna i konieczność odświeżenia przeglądarki lub ponownego zalogowania się do aplikacji.
- Formularze. W enova365 interfejs HTML naprawiono błąd pisania polskich znaków na komputerach Apple. Błąd powodował iż przy próbie pisania na formularzu litery ć otwierane było menu czynności.
- Bezpieczeństwo. W przypadku wystąpienia błędu związanego z duplikacją zapisu w bazie danych (np. próba zapisania dwóch kartotek o takim samym kodzie) z komunikatu błędu zostały usunięte nadmiarowe informacje pochodzące z serwera bazy danych.
- Ustawienia list i formularzy. W enova365 interfejs HTML w Organizatorze listy dokumentów handlowych umożliwiono wyciągnięcie pól z informacją o dokumentach nadrzędnych i podrzędnych.
- Cechy. Poprawiono kolejność umieszczenia pól na zakładce Cechy. Wcześniej pola były umieszczane w kolejności zależnej od kategorii do jakiej jest przypisane dane pole lub cecha. Po poprawieniu
- Ustawienia list i formularzy. W enova365 interfejs HTML poprawiono wyświetlanie list z włączonym sumowaniem i grupowaniem, które znajdują się na formularzach.
- Wydruki. Poprawiono sposób kompilacji wydruków ASPX w przypadku wykorzystania klasy ReportResult (np. w dodatkach, integratorze itp). We wcześniejszych wersjach programu korzystanie z tego mechanizmu powodowało powstawanie nadmiarowych plików tymczasowych.
- Formularze. Poprawiono błąd wyświetlania formularzy zawierających dwie takie same listy. Problem mógł wystąpić np.:
- w kreatorze, jeżeli dwa kroki kreatora zawierały listę załączników,
- na formularzu dokumentu w Ewidencji dokumentów, jeżeli w definicji dokumentu dodano dwa razy taką samą listę (np. listę elementów VAT)
W powyższych przypadkach próba otwarcia formularza powodowała wyświetlenie białego ekranu przeglądarki.
- Bezpieczeństwo. Zmieniono algorytm zapisywania skrótów haseł dla użytkowników Pulpitów HR i Pulpitu Kontrahenta. Obecnie do wyliczenia funkcji skrótu używany jest algorytm SHA-256 z unikalnym ciągiem zaburzającym (ang. salt).
Moduł: Pulpity HR
Funkcjonalności
- Nieobecności. W pulpicie pracownika na zakładce Czas pracy i nieobecności/Lista nieobecności na formularzu nieobecności wyświetlono zakładkę "Korekty", która wcześniej nie była widoczna z poziomu pulpitu.
- Dane finansowe. W pulpicie pracownika na liście Deklaracje pracownika dodano zakładkę Deklaracje PPK, na której będą udostępnione do podglądu deklaracje PPK. Na liście deklaracje mogą być filtrowane według okresu.
Poprawione funkcje
- Wnioski o nieobecności. Wprowadzono techniczną modyfikację do definicji wniosków o nieobecności opartych na dokumentach dodatkowych. Zoptymalizowano procedurę konwersji kodu wniosków kadrowych poprzez usunięcie nadmiarowych aktualizacji związanych ze zmianami jakie zostały wykonane w ostatnich wersjach systemu. Po zmianach zamiast wczytywać informację w częściach, obecnie jest importowana zbiorowa aktualizacja kodu dokumentów pracowniczych.
- Dane finansowe. Na zakładce Rachunki bankowe poprawiono wyświetlanie priorytetu rachunku bankowego. Najwyższy priorytet rachunku bankowego wyświetlał się z numerem 0 zamiast 1.
Moduł: Workflow
Funkcjonalności
- Edytor procesu. Dodano graficzny edytor definicji procesu. Kontrolka umożliwia dwa tryby pracy: modelowania i wdrożenia. Daje możliwość wykorzystania elementów standardu BPMN takich jak: rola procesowa, zadanie, połączenie oraz artefakt. Wykorzystanie nowego diagramu z elementami ogólnoświatowego standardu pozwoli na pełniejsze zrozumienie modelowanych procesów zarówno przez Partnera jak i Klienta.
Poprawione funkcje
- Harmonogram zadań. Rozwiązano problem w wersji HTML, który uniemożliwiał ustawienie cyklu Harmonogramu Zadań minutowo, godzinowo, codziennie lub tygodniowo.
Interfejs mobilny
Moduł: Android
Poprawione funkcje
- Filtrowanie. W enova365 interfejs mobilny poprawiono na listach filtrowanie danych
- Kontrolka kalendarza. W enova365 interfejs HTML poprawiono działanie kontrolki kalendarza typu YearMonth.
Wersja platynowa
enova365 standard
Moduł: Workflow
Funkcjonalności
- Pozostałe. Poszerzono zakres tabel objętych wsparciem Narzędzia wspomagającego tworzenie słownika. Do tej pory podlegały mu tylko nazwy definicji dokumentu dodatkowego. Dodano tabelę RuntimeFieldDefinition, obejmującą nazwy pól zdefiniowanych na definicji dokumentu dodatkowego.
Poprawione funkcje
- Edytor procesu. Poprawiono błąd, który powodował niemożność włączenia linii siatki w edytorze procesu w wersji okienkowej.
- Pozostałe. Przy imporcie definicji dokumentu dodatkowego dodano mechanizm, który kopiuje wartość pola Nazwa do pola Nazwa formatowana. W starszych wersjach enova365 nie występowało pole Nazwa formatowana i po imporcie do nowszej wersji programu pole Nazwa formatowana wypełniane było nieprawidłową wartością.
- OCR. Poprawiono błąd podczas transformacji OCR, który powodował przedwczesną zmianę statusu dokumentu podlegającego procesowi.
- Zastępstwa. Poprawiono działanie pola wyboru Blokada w definicji zastępstwa. Do tej pory zaznaczenie go nie powodowało zablokowania definicji.
enova365 multi
Interfejs przeglądarkowy
Moduł: Workflow
Poprawione funkcje
- Pozostałe. Poprawiono błąd, który powodował w obiekcie utworzonym procesem duplikację działań Historia procesu i Historia globalna w menu Czynności wersji HTML.
- Kreatory. W interfejsie HTML w kroku kreatora Zakładka z listą obiektów oraz Zakładka z listą obiektów (możliwość edycji na liście) dodano przycisk Generuj kod, który pozwala na prawidłowe wygenerowanie listy obiektów.
BODY > HTML >